Varšava 15. októbra 2017 (HSP/Breitbart/Foto:TASR/AP-Czarek Sokolowski)

Nástojčivosť Bruselu pri prikazovaní štátom EÚ prijať migrantov z tretieho sveta môže viesť k rozpadu únie, varoval poľský prezident Andrzej Duda.

Na snímke poľský prezident Andrzej Duda

Princíp jednoty EÚ, uviedol Duda počas tlačovej konferencie, „musí vychádzať z faktu, že všetci spolupracujeme … nesnažíme sa nútiť iné štáty konať proti ich vlastným záujmom a proti záujmom ich obyvateľov.“

„Preto, nesúhlasíme, aby nám diktovali systém kvót a nútili migrantov, aby sa presťahovali do Poľska proti vôli nášho ľudu,“ zdôraznil pri komunikácii s bulharským prezidentom Rumenom Radevom.

Duda dodal, že Poľsko a Bulharsko zdieľajú „rovnaký a jednoznačný“ postoj na to, ako by sa mala Európa postaviť k migrantskej kríze. Vyjadrili sa, že obe krajiny veria, že únia by mala ochraňovať svoje hranice a poskytovať pomoc utečencom v blízkosti ich rodných krajín.

Jednota, rovnosť a solidarita sú „základné princípy Európskej Únie,“ povedal Duda, ktorý patrí do konzervatívnej politickej strany Právo a spravodlivosť.

„Ak sú tieto princípy porušené, potom, podľa môjho názoru to bude znamenať koniec Únie ako ju poznáme – alebo s určitosťou jej upadanie, ktoré povedie k rozkladu Únie.“

Solidarita s ohľadom na migrantskú krízu znamená poskytnutie spoločnej podpory v riešení problémov, uvádza poľský prezident, ktorý zdôraznil, že národ vyslal jednotky do Bulharska, aby pomohol ochrániť vonkajšie hranice únie.

„Pre obe krajiny, Bulharsko aj nás, zabránenie ilegálnej imigrácie zachovávaním efektívnej, dobre stráženej hranice EÚ, ktorá nemôže byť jednoducho prekročená, je jednou z najdôležitejších úloh,“ dodal Duda.
Preklad: Viktória Dandárová