Rajecké Teplice 19. marca 2019 (TASR/HSP/Foto:Podujatia Facebook)
 
Vnučka exilového generála Františka Moravca Anita Moravec Gard si v utorok počas pietneho aktu pri Pamätníku Jozefa Gabčíka v Rajeckých Tepliciach – Poluvsí uctila pamiatku účastníkov operácie Antropoid – atentátu na ríšskeho protektora Reinharda Heydricha, ktorého strojcom bol jej starý otec

Na snímke Anita Moravec Gard

“S pani Anitou Moravec Gard som sa stretla prvýkrát vo Veľkej Británii. Už pri prvom stretnutí naznačila záujem o návštevu rodnej krajiny svojho starého otca, ako aj miest, odkiaľ pochádzali odbojári Jozef Gabčík a Jan Kubiš, ktorí operáciu vykonali. Napriek tomu, že pani Moravec Gard je rodená Američanka, kde aj žije, o udalosti v Česku a na Slovensku sa aktívne zaujíma. Veľmi rada prijala naše pozvanie na návštevu Slovenska,” vysvetlila medzinárodná tajomníčka Asociácie pre zachovanie pamiatky slobodných Československých veteránov v Spojenom kráľovstve Marta Majerčík.
Doplnila, že Anita Moravec Gard prvýkrát navštívila Slovensko takmer presne na deň 80. výročia rozdelenia Československa na protektorát Čechy a Morava a Slovenský štát. “Československý legionár a dôstojník Moravec sa považuje za hlavného strojcu atentátu na zastupujúceho protektora nacistami rozdeleného Československa Reinharda Heydricha v roku 1942, ktorý bol vysokopostaveným Hitlerovým funkcionárom, spravujúcim počas II. svetovej vojny oblasť Čiech a Moravy. Československý odboj voči Heydrichovi z exilu riadil práve generál Moravec,” vysvetlila Majerčík.
Veliteľ 5. pluku špeciálneho určenia v Žiline Miroslav Gardlo zdôraznil, že Jozef Gabčík je pre neho nesporným hrdinom svojej doby.
“Žilinský útvar – 5. pluk špeciálneho určenia už viac ako dvadsať rokov nesie čestný názov Žilinský pluk Jozefa Gabčíka a stali sme sa pokračovateľom jeho odkazu. Pre mňa osobne je Jozef Gabčík symbolom stelesnenia odvahy, hrdinstva, čestnosti, statočnosti, vlastenectva a vojenskej súdržnosti. Veľmi dobre vedel, že po splnení operácie Antropoid sú jeho šance na prežitie takmer nulové alebo veľmi minimálne. A napriek tomu túto operáciu v plnom rozsahu splnil,” podotkol Gardlo.
 
Príspevok Vnučka strojcu operácie Antropoid Gard prvýkrát navštívila Slovensko zobrazený najskôr Hlavné správy.