Štokholm 19. februára 2019 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Marco Trovati)
 
Slovenská reprezentantka Petra Vlhová skončila už vo štvrťfinále svoju púť v utorkových mestských pretekoch vo švédskom Štokholme, ktorých výsledky sa zaratúvajú do hodnotenia slalomu v rámci Svetového pohára v alpských lyžiarskych disciplínach. Víťazkou sa stala Američanka Mikaela Shiffrinová, ktorá vo finále zdolala nemeckú pretekárku Christinu Geigerovú

Na snímke Petra Vlhova

Keďže Slovenka skončila v utorkových pretekoch až ôsma, získala do hodnotenia SP 32 bodov. Keďže víťazná Američanka si pripísala rovných 100 bodov, pred Vlhovou má náskok už 203 bodov a v predstihu si vyjazdila malý krištáľový glóbus za slalom. V hre je totiž len 200 bodov za slalomy v Špindlerovom Mlyne a Soldeu. Shiffrinová si v utorok pripísala už 57. triumf v pretekoch SP v kariére a štrnásty v tejto sezóne. Petra Vlhová je v hodnotení Svetového pohára druhá priečka za suverénkou Shiffrinovou, uvedené platí aj v poradí slalomu.
Vlhová si v utorok v osemfinále poradila s Francúzkou Nastasiou Noensovou, no vo štvrťfinále nestačila na spomenutú Geigerovú. V prvej štvrťfinálovej jazde si Slovenka vypracovala náskok 33 stotín sekundy, ale v druhom kole zaváhala na skoku a nedokončila. K ďalšiemu dielu očakávaného pokračovania dlhodobého súboja Shiffrinová – Vlhová vo Svetovom pohári v Štokholme neprišlo, obe rivalky sa mohli stretnúť až vo finále.
“Pri tom skoku som bola veľmi vzadu, čím mi nohy vyleteli do vzduchu. Ešte som myslela, že z toho vykľučkujem a zvládnem to, ale potom mi úplne vystrelili lyže. Urobila som chybu, ale taký je šport. Hnevá ma, že som urobila chybu, pretože do každých pretekov idem naplno. Nič sa nedá robiť. Keď riskujem, stávajú sa aj chyby. A dnes som urobila veľkú. Konečne idem domov a trochu si oddýchnem. Budem sa snažiť pripraviť čo najlepšie na záverečné súťaže v sezóne,” povedala Vlhová pre RTVS.
V celej tejto sezóne Svetového pohára doteraz nevyhrala preteky v najtočivejšej disciplíne či jej paralelnej verzii iná pretekárka ako Shiffrinová alebo Vlhová. Američanka jasne vedie nad Slovenkou 8:2. Na nedávnych majstrovstvách sveta v Aare sa ich mikrosúboj skončil remízou 1:1, keďže obe 23-ročné rovesníčky vyhrali po jednej disciplíne, v ktorej nastúpili proti sebe. Američanka ovládla slalom a Slovenka obrovský slalom.
“Počas celých pretekov som cítila poriadny tlak. Vždy som si pozrela časy, bola som dostatočne rýchla, no nikdy nie najrýchlejšia. Napokon mi ťo však stačilo na víťazstvo,” povedala pre laola.at Shiffrinová, ktorá štrnástym tohtosezónnym triumfom v pretekoch SP vyrovnala rekord Švajčiarky Vreni Schneiderovej z ročníka 1988/1999.
Medzi mužmi vo finále triumfoval Švajčiar Ramon Zenhäusern nad domácim Andrem Myhrerom. Rakúšan Marcel Hirscher síce vypadol už vo štvrťfinále, ale v predstihu získal malý krištáľový glóbus za slalom.
Na Hammarbybackene v centre Štokholmu sa jazdilo už po štvrtý raz v tomto paralelnom formáte pretekov: Vlhová bola pred rokom tretia a predtým dvakrát piata, čiže sa lúčila vo štvrťfinále. V atraktívnom vyraďovacom systéme si mužské aj ženské dvojice od osemfinále až po finále v každom kole dvakrát zmerali sily s výmenou jazdnej dráhy. Víťazmi sa stali pretekári s lepším súčtom časov z oboch jázd. V tzv. mestských pretekoch v paralelnom slalome má právo štartu 12 najlepších žien podľa štartovnej listiny Svetového pohára v slalome a ďalšie štyri podľa štartovky vo Svetovom pohári v súčte všetkých disciplín.
 
Svetový pohár v alpskom lyžovaní – Štokholm (Švéd.) – paralelný slalom – utorok:
Osemfinálové 1. kolo – ženy /2 jazdy – postupujúce sú uvedené ako prvé/:
Mikaela Shiffrinová (USA-1) – Ragnhild Mowinckelová (Nór-16) – Mowinckelová nedokončila II. jazdu
Katharina Truppeová (Rak.-8) – Erin Mielzynská (Kan.-9) +0,14 s
Anna Swennová-Larssonová (Švéd.-5) – Chiara Costazzová (Tal-12) +1,29
Wendy Holdenerová (Švaj.-4) – Irene Curtoniová (Tal.-13) – Curtoniová nedokončila II. jazdu
Frida Hansdotterová (Švéd.-3) – Kristin Lysdahlová (Nór.-14) +0,87
Lawrence St. Germainová (Kan.-11) – Katharina Liensbergerová (Rak.-6) +0,49
Christina Geigerová (Nem.-10) – Bernadette Schildová (Rak.-7) +0,98
Petra Vlhová (SR-2) – Nastasia Noensová (Fr.-15) – Noensová nedokončila II. jazdu
Štvrťfinále – ženy /2 jazdy – postupujúce sú uvedené ako prvé/:
Mikaela Shiffrinová (USA-1) – Katharina Truppeová (Rak.-8) +0,16
Anna Swennová-Larssonová (Švéd.-5) – Wendy Holdenerová (Švaj.-4) – Holdenerová nedokončila II. jazdu
Frida Hansdotterová (Švéd.-3) – Lawrence St. Germainová (Kan.-11) +0,52
Christina Geigerová (Nem.-10) – Petra Vlhová (SR-2) – Vlhová nedokončila II. jazdu
Semifinále – ženy /2 jazdy – postupujúce sú uvedené ako prvé/:
Mikaela Shiffrinová (USA-1) – Anna Swennová-Larssonová (Švéd.-5) +0,01
Christina Geigerová (Nem.-10) – Frida Hansdotterová (Švéd.-3) +0,04
O 3. miesto /2 jazdy/:
Anna Swennová-Larssonová (Švéd.-5) – Frida Hansdotterová (Švéd.-3) +0,35
Finále /2 jazdy/:
Mikaela Shiffrinová (USA-1) – Christina Geigerová (Nem.-10) +0,27
Konečné poradie: 1. Mikaela Shiffrinová (USA), 2. Christina Geigerová (Nem.), 3. Anna Swennová-Larssonová (Švéd.), 4. Frida Hansdotterová (Švéd.), 5. Katharina Truppeová (Rak.), 6. Lawrence St. Germainová (Kan.), 7. Wendy Holdenerová (Švaj.), 8. Petra Vlhová (SR)
Celkové poradie vo Svetovom pohári (po 27 z 37 pretekov): 1. Mikaela Shiffrinová (USA) 1794 bodov, 2. Petra Vlhová (SR) 1075, 3. Wendy Holdenerová (Švaj.) 783, 4. Nicole Schmidhoferová (Rak.) 617, 5. Ragnhild Mowinckelová (Nór.) 607, 6. Frida Hansdotterová (Švaj.) 547
Poradie SP v hodnotení slalomu (po 10 z 12 pretekov): 1. Mikaela Shiffrinová (USA) 960 bodov – istý zisk malého glóbusu, 2. Petra Vlhová (SR) 757, 3. Wendy Holdenerová (Švaj.) 521, 4. Frida Hansdotterová 398, 5. Anna Swennová-Larssonová (obe Švéd.) 396, 5. Katharina Liensbergerová (Rak.) 314
Semifinále – muži /2 jazdy – postupujúci sú uvedení ako prví/:
Ramon Zenhäusern (Švaj.-8) – Daniel Yule (Švaj.-4) +0,29
Andre Myhrer (Švéd.-11) – Marco Schwarz (Rak.-7) +0,26
O 3. miesto /2 jazdy/:
Marco Schwarz (Rak.-7) – Daniel Yule (Švaj.-4) – Yule nedokončil II. jazdu
Finále /2 jazdy/:
Ramon Zenhäusern (Švaj.-8) – Andre Myhrer (Švéd.-11) – Myhrer nedokončil II. jazdu
Konečné poradie: 1. Ramon Zenhäusern (Švaj.), 2. Andre Myhrer (Švéd.), 3. Marco Schwarz (Rak.), 4. Daniel Yule (Švaj.), 5. Sebastian Foss-Solevaag (Nór.), 6. Manfred Moelgg (Tal.), 7. Alexis Pinturault (Fr.), 8. Marcel Hirscher (Rak.)
Celkové poradie vo Svetovom pohári (po 29 z 40 pretekov): 1. Marcel Hirscher (Rak.) 1248 bodov, 2. Alexis Pinturault (Fr.) 768, 3. Henrik Kristoffersen (Nór.) 693, 4. Marco Schwarz (Rak.) 560, 5. Dominik Paris (Tal.) 550, 6. Vincent Kriechmayr (Rak.) 515, … 105. Adam Žampa (SR) 24, 126. Andreas Žampa (obaja SR) 11
Poradie SP v hodnotení slalomu (po 11 z 13 pretekov): 1. Marcel Hirscher (Rak.) 708 bodov – istý zisk malého glóbusu, 2. Daniel Yule (Švaj.) 446, 3. Clement Noel (Fr.) 419, 4. Marco Schwarz (Rak.) 411, 5. Henrik Kristoffersen (Nór.) 391, 6. Alexis Pinturault (Fr.) 385
 
Príspevok Vlhová v paralelnom slalome v Štokholme vypadla v štvrťfinále, víťazka Shiffrinová má malý glóbus zobrazený najskôr Hlavné správy.