Bratislava 1. februára 2019 (HSP/Foto:Pixabay)
 
Bankám na Slovensku sa vlani darilo, keď v období pretrvávajúcich nízkych úrokových sadzieb mierne zvýšili zisk o 4,7 percenta a dosiahli tak čistý zisk vo výške 640 miliónov eur.

Ilustračné foto

Podľa Hospodárskych novín na základe informácii ČTK k lepšiemu hospodáreniu slovenského bankového sektora prispeli vyššie výnosy peňažných ústavov z úrokov a z provízií.
Čistý zisk bánk vlani dosiahol 640,3 milióna eur, čo oproti minulému roku predstavuje nárast o 4,7 percenta. Ide o najlepší výsledok od roku 2016.
Čistý úrokový výnos slovenských bánk, ktorý je hlavným zdrojom ich príjmov, vlani medziročne vzrástol o 3,7 percenta na 1,77 miliardy eur.
Na poplatkoch a províziách banky zarobili takmer o 12 percent viac než predvlani, a to aj vďaka predaju poistenia a produktov kolektívneho investovania.
Celkový objem pôžičiek, ktoré poskytli slovenské banky ku koncu minulého roka, medziročne vzrástol o 8,6 percenta na 56,97 miliardy eur. Úvery obyvateľstvu síce rástli dvojciferným tempom, v závere roka sa ale tempo zvyšovania zadlženosti domácností zmiernilo.
Slovenská centrálna banka vlani v lete zaviedla ďalšie opatrenia s cieľom obmedziť nadmerné zadlžovanie obyvateľov. Predtým rast pôžičiek domácností dosiahol s odstupom najvyššie hodnoty v celej EÚ.

Príspevok Vlani sa slovenským bankám extrémne darilo, zarobili astronomických 640 miliónov zobrazený najskôr Hlavné správy.