Peking 27. marca 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Kyodo News via AP)
 
Vlak, o ktorom sa predpokladá, že vezie vysokopostavenú severokórejskú delegáciu, opustil v utorok čínsku metropolu Peking. Podľa agentúry Reuters tomu predchádzala krátka návšteva krajiny za účasti samotného vodcu KĽDR Kim Čong-una a ďalších vrcholných predstaviteľov.

Na snímke špeciálny vlak na železničnej stanici 27. marca 2018 v Pekingu

Konzervatívne juhokórejské noviny Čoson Ilbo s odvolaním sa na vysokopostaveného činiteľa spravodajských služieb uviedli, že v delegácii bol i vodca KĽDR. Juhokórejský ľavicový denník Hankjoreh tiež informoval, že Kim v pondelok popoludní vycestoval do Pekingu na stretnutie s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom.
Soul vyhlásil, že udalosti v Pekingu pozorne sleduje. Čínske diplomatické zdroje bez spresnenia uviedli, že v meste sa nachádza význačný severokórejský predstaviteľ. Agentúra Bloomberg, citujúc tri neidentifikované zdroje, uviedla, že Kim je v Pekingu na svojej prvej zahraničnej ceste od prevzatia moci v roku 2011.
Jeho nepotvrdená návšteva prichádza pred plánovaným stretnutím s juhokórejským prezidentom Mun Če-inom a šéfom Bieleho domu Donaldom Trumpom. Severokórejská delegácia vstúpila na územie Číny cez pohraničné mesto Tan-tung.
Podľa zdrojov blízkych čínskemu vedeniu je možné, že do Pekingu vycestovala Kimova mladšia sestra Kim Jo-čong, ktorá vo februári navštívila i dejisko zimných olympijských hier v juhokórejskom Pjongčangu, čím podľa Reuters vydláždila cestu k budúcemu summitu predstaviteľov oboch štátov na Kórejskom polostrove.
Juhokórejská agentúra Newsis informovala, že do Pekingu prišla Kim Jo-čong a formálny líder KĽDR Kim Jong Nam.
Čína je dlhodobo najdôležitejším spojencom a diplomatickým ochrancom KĽDR, vzťahy oboch krajín však v poslednej dobe naštrbilo napätie ohľadom severokórejského jadrového programu.
Severokórejský minister zahraničných vecí Ri Jong-ho v marci absolvoval trojdňovú návštevu Švédska, pričom sa nakrátko stretol aj so švédskym premiérom Stefanom Löfvenom.
 
Príspevok Vlak, ktorý vezie delegáciu KĽDR, vyrazil z Pekingu na cestu domov zobrazený najskôr Hlavné správy.