Bratislava 4. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)

Ministri slovenskej a českej vlády sa dnes zídu na spoločnom výjazdovom rokovaní. Historicky piate stretnutie sa uskutoční na moravskom zámku Lednice
Na archívnej snímke vpravo Robert Fico, Bohuslav Sobotka

Hlavnými témami schôdzky budú vzájomné bilaterálne vzťahy a príprava spoločných podujatí a osláv pri príležitosti významných výročí v roku 2018: 100. výročia vzniku Československa, 50. výročia Pražskej jari a 25. výročia novodobej samostatnosti ČR a SR.
Šéfovia rezortov však budú rokovať aj o spolupráci v oblasti cestnej a železničnej infraštruktúry, energetiky, obrany a bezpečnosti. Tiež o aktuálnej agende Európskej únie či o regionálnej spolupráci v rámci V4 alebo tzv. Slavkovského formátu.
Stretnutie sa bude konať vo veľkej rokovacej sále multifunkčného centra, ktoré vzniklo prestavbou a renováciou barokových koniarní zámku Lednice. Okrem spoločného rokovania sa tu uskutoční aj separátne rokovanie predsedov vlád SR a ČR Roberta Fica a Bohuslava Sobotku a paralelne aj pracovné rokovania jednotlivých členov vlád.
Kabinety sa stretnú následne na pracovnom obede, po ktorom premiéri podpíšu spoločné vyhlásenie. Súčasťou schôdzky je aj podpis memoranda medzi ministerstvami kultúry oboch krajín o Slovensko-českom konzultačnom výbore pre bábkarstvo ako prvok nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva.
V Lednici bude podpísané aj memorandum o spolupráci medzi Slovenským národným múzeom v Bratislave a Národným múzeom v Prahe. Generálni riaditelia RTVS a Českého rozhlasu tiež podpíšu spoločné vyhlásenie.
Tradícia spoločných stretnutí sa začala v roku 2012, kedy sa ministri stretli súčasne v Trenčíne a v Uherskom Hradišti (29. októbra 2012), následne sa stretli v Skalici (24. apríla 2014), vo Valticiach (12. mája 2015) a v Bratislave (26. septembra 2016).

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.