Budapešť 9. mája 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/MTI-Tibor Illyes)
 
Nová maďarská vláda bude mať desať ministerstiev, vyplýva z návrhu novely príslušných zákonov, ktorú v stredu v Budapešti predložili parlamentu vedúci politici vládneho bloku Fidesz – Kresťanskodemokratická ľudová strana (KDNP).

Na snímke maďarský prezident János Áder (vpravo) a maďarský predseda vlády Viktor Orbán

Podľa agentúry MTI predchádzajúca vláda premiéra Viktora Orbána v uplynulom volebnom období fungovala takisto s desiatimi rezortmi s tým rozdielom, že v novom kabinete bude namiesto doterajšieho rezortu rozvoja ministerstvo pre inovácie a technológie.
V novele sa tiež uvádza, že ministerstvo kabinetu predsedu vlády bude fungovať ako politický orgán, pričom ministerstvo riadiace úrad vlády bude organizovať fungovanie vlády.
“Je potrebné, aby vláda bola účinná a aby bola schopná rýchlo reagovať, pretože vo svete sa udejú v priebehu niekoľkých minút zmeny, ktoré sa dotknú každého z nás,” zdôvodňujú návrh predkladatelia novely, podľa ktorých najväčšie takéto výzvy sú v oblasti bezpečnosti i ekonomiky.
O novele budú poslanci parlamentu rokovať pravdepodobne tento piatok. Zákonodarný zbor vo štvrtok popoludní bude hlasovať o osobe predsedu novej maďarskej vlády. Prezident János Áder v utorok na ustanovujúcej schôdzi parlamentu navrhol, aby za premiéra zvolil parlament opäť Viktora Orbána.
Štvrtá maďarská vláda sa sústredí na bezpečnosť a na kresťanskú demokraciu, povedal Orbán v pondelok na schôdzke s Áderom.
 
Príspevok Vládny blok Fidesz-KDNP predložil návrh štruktúry novej vlády zobrazený najskôr Hlavné správy.