Moskva 5. augusta 2017 (HSP/Foto:TASR/AP/Alexei Nikolsky, Sputnik, Kremlin)

Západní komentátori a médiá často spochybňujú Putinovu legitimitu a prirovnávajú ho k diktátorom. Skutočnosťou je však fakt, že Ruský prezident sa môže tešiť vysokej podpore verejnosti. Tá spravidla presahuje 80 %, čo potvrdil aj najnovší prieskum verejnej mienky. Západní lídri majú naopak pomerne nízku podporu obyvateľstva, ktorá nepresahuje ani 50 %.
Na snímke Vladimir Putin

Viac ako 83 % Rusov podporuje prácu Vladimíra Putina na poste prezidenta, zatiaľ čo “pro-Putinovská” strana Jednotné Rusko má podporu vyše 50 %, ukázal najnovší prieskum agentúry VTSIOM. Informovala o tom televízia RT.
Podľa tohto prieskumu zverejnenom vo štvrtok, Putina podporovalo na konci júla 83,5 percenta obyvateľov čo je mierny pokles z 84,1 percenta nameraných v polovici mesiaca, ale stále je ďaleko pred ostatnými prominentnými ruskými politickými osobnosťami.
Podiel Rusov, ktorí uviedli, že schvaľujú prácu premiéra Dmitrija Medvedeva je na úrovni 52,4 percenta, zatiaľ čo vláda ako celok, získala podporu 57,5 ​​percenta. Podpora parlamentnej väčšinovej strany Jednotné Rusko sa zvýšila zo 47,9% začiatkom júla na 50,3% na konci mesiaca.
Ostatné parlamentné strany dosiahli oveľa nižšiu podporu. Len 11 % respondentov uviedlo, že sú pripravení voliť  liberálno-demokratickú stranu Ruska, 9,1 % uviedli, že podporia komunistov a iba 5 % sa rozhodlo pre stranu spravodlivé Rusko.
Prieskumná agentúra VTSIOM zaznamenala najvyššie hodnotenie podpory Vladimíra Putina na konci roka 2015 – na úrovni 89,9%. Výskumníci pripisovali nárast jeho popularity protiteroristickej operácii v Sýrii. Ďalší vrchol popularity Putina bol zaznamenaný v polovici roka 2014, krátko po tom, čo sa Krymská republika zjednotila s Ruskom.
Zatlaľ čo Ruský prezident zažíva rekordnú podporu obyvateľstva, ktorá spravidla presahuje 80 % , západní lídri sa takouto popularitou nemôžu ani zďaleka pochváliť.
Paradoxne najlepšie zo západných lídrov je na tom nemecká kancelárka Angela Merkelová s podporou okolo 50 % a to aj napriek jej politike otvorených dverí, ktorá dostala Nemecko do nezávideniahodnej situácie.
Oveľa horšie je na tom novozvolený prezident Francúzska, Emannuel Macron, ktorého popularita sa na konci júla prepadla na 36%. Podľa médií bol júl pre Macrona ťažký mesiac, lebo presadil nižší rozpočet na obranu, čelil demisii náčelníka štábu armády a aj nezhodám v parlamente.
Taktiež popularita amerického prezidenta Donalda Trumpa nie je príliš vysoká. V májovom prieskume dosiahla 38 % a v mesiaci júl dokonca len 33 %.
Samuel Gdovin