Moskva 29. augusta 2018 (HSP/vz.ru/srspol.sk/Foto:TASR/AP-Pavel Golovkin)
 
Ruský prezident Vladimír Putin vyhlásil, že Rusko je schopné pri svojom rozvoji uskutočniť technologický prielom. 

Na snímke ruský prezident Vladimir Putin

„V podstate od popredných technológií, od ich efektívneho spracovania a rýchleho, čo je najpodstatnejšie, zavedenia závisí životaschopnosť celých národov, celých spoločenstiev a štátov, ba aj pozícia štátov vo svete, osobitne takých veľkých, ako Rusko,“ prináša jeho slová na fóre „Technoprom“ TASS. Preto sa teda vedecko-technologický prielom stal jednou z kľúčových vedeckých priorít Ruska.
„Som presvedčený, že sme schopní ho dosiahnuť, ako spojíme silu štátu, podnikateľov a vedecko-náučného spoločenstva, rozširujúc slobodu na iniciatívu a tvorbu našich ľudí,“ povedal.
Počas oboznamovania sa s výstavou Putin poznamenal, že ruské úrady urobia všetko pre upevnenie pozícií štátu medzi lídrami vedecko-technologického rozvoja. „Som presvedčený, že spoločným úsilím určite vyriešime problémy, ktoré sú pred nami a zabezpečíme si mohutný vedecký technologický trhák nielen na Sibíri, ale v celom štáte. Určite dosiahneme, aby si náš štát upevnil pozície medzi lídrami vedecko-technologického rozvoja,“ vyhlásil a ohlásil zámer vybudovať sieť „megascience“ zariadení po celom štáte – od Podmoskovska do Vladivostoku.  Ďalej Putin vysvetlil, že s ich pomocou, pri rozvoji nových druhov energií, materiálov, liečiv…, budú nájdené odpovede na vyčerpávanie zdrojov, na liečbu chorôb, na nedostatok potravín a problémy ekológie.
Jednou z vlajkových lodí ruskej vedy sa podľa prezidenta stane „Akademorodok“ (akademické mestečko), ktoré bude plniť jednu z kľúčových úloh rozvoja – tzn. vytváranie nových vysoko technologických a konkurencieschopných výrob, vrátane orientovaných na export.
Príspevok Vladimír Putin informoval o schopnosti Ruska uskutočniť technologický trhák zobrazený najskôr Hlavné správy.