Bratislava 31.  januára 2017 (HSP/Foto:srspol.sk)

 

V nedeľu na Nový rok 1. 1. 2017 jednotka NATO dislokovaná na Slovensku – NFIU (NATO Force Integration Unit) dosiahla počiatočnú spôsobilosť.  No a v utorok 24. 1. 2017 trochu „tajne“ (rozumej bez prítomnosti novinárov) bolo sídlo styčného integračného tímu NATO integrované.

Na snímke vstup do základne NATONa snímke vstup do základne NATO

Oficiálne, podľa webu mosr.sk, má styčný integračný tím „koordinovať a pomáhať spojencom pracovať efektívnejšie s cieľom udržať obyvateľstvo členských krajín v bezpečí“. Neoficiálne, no vojensky logickejšie, sa tento tím stáva bezchybným silným magnetom, ktorý na seba a jeho okolie pritiahne prvý vyraďujúci a kompletne likvidačný úder.

Na otvorení tejto vojenskej základne NATO sa popri ministrovi obrany SR P. Gajdošovi zúčastnil aj námestník generálneho tajomníka NATO pre verejnú diplomaciu Tacan Ildem, ktorý poďakoval v mene generálneho tajomníka Aliancie Jensa Stoltenberga slovenskej vláde a občanom za silnú podporu pre NATO (odkiaľ vzal argument o silnej podpore pre NATO zo strany občanov Slovenska??? – otázka vmi) a za to, že sa NFIU podarilo na Slovensku zriadiť. „Je to práve myšlienka „jeden za všetkých a všetci za jedného“, ktorá udržuje silné NATO, našich občanov v bezpečí a naše krajiny v mieri už takmer 70 rokov,“ uviedol Tacan Ildem.

Plnú spôsobilosť by mala táto základňa dosiahnuť 1. 6. 2017, avšak pod oficiálnym velením Mnohonárodného zboru NATO Sever – východ Štetín je už od 1. septembra 2016, čo je dátum až geniálne symbolický. Tým občanom Slovenska, ktorí sú stále hluchí a slepí má rukolapne (rukolapnejšie sa už naozaj nedá) pripomínať, že svoju suverenitu stratili práve na Deň ústavy SR.

Poznámka:

Veliteľ Spojeneckých síl NATO generál Salvatore Farina v Bratislave zdôraznil strategickú polohu Slovenska a pripomenul, že „styčné tímy“ sú už v ôsmich krajinách – okrem Slovenska aj v Litve, Estónsku, Lotyšsku, Poľsku, Bulharsku, Rumunsku a v Maďarsku.

Vladimír Mikunda s využitím www.mosr.sk

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.