Bratislava 20. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

Vláda sa rozhodla vyčleniť na pomoc postihnutým obciam finančnú podporu vo výške 442.178 eur
Štát pomôže samosprávam v okresoch Žilina, Bytča, Rožňava, Liptovský Mikuláš a Stropkov, ktoré čelili mimoriadnym situáciám a preplatí im výdavky súvisiace so záchrannými prácami. Rozhodla o tom dnes vláda, ktorá vyčlenila celkom 442.178 eur.
Na snímke v pozadí vľavo premiér SR Robert Fico a vpravo minister vnútra SR Robert Kaliňák počas rokovania vlády

Ide o zosuvy pôdy v Terchovej, snehovú kalamitu v obci Lutiše, odstránenie skalného brala v Strečne, zosuv pôdy v Kolároviciach, snehovú kalamitu v Plešivci na území Okresného úradu Rožňava, povodne v obciach Dúbrava a Liptovská Porúbka a veternú smršť v Miňovciach, Kolbovciach a Stropkove. Financie dostanú samosprávy prostredníctvom okresných úradov.
Prevažnú časť z vyčlenenej pomoci – 328.719 eur získa obec Strečno, kde prebieha sanácia hradného brala nad cestou I/18. Mimoriadna situácia tu bola vyhlásená 16. júla, kedy frekventovanú cestu neplánovane uzavreli. Hrozilo, že z nesanovanej časti brala sa uvoľní približne 100-tonový skalný blok. Na základe informácie obec pristúpila k záchranným prácam. Najdôležitejším opatrením bola úplná uzávera cesty I/18 a zabezpečenie obchádzkových trás. Mimoriadna situácia bola odvolaná 29. júla tohto roka.
Sumou 76.080 eur bude štát sanovať záchranné práce v obci Terchová, kde došlo tento rok k opakovanému plošnému zosuvu pôdy. Odstránená bude aj administratívna chyba, ku ktorej došlo na Okresnom úrade Žilina. Ten obci Lutiša presunul o 10.133 eur menej na záchranné práce, ktoré budú teraz doplatené. Celkom 19.614 eur získa obec Liptovsk Porúbka, kde došlo vplyvom pretrvávajúceho dažďa 28. júla tohto roka k podmytiu mosta a vybreženiu vody na cestu I/72. Mimoriadnou udalosťou bol ohrozený bežný chod obcí Malužiná, Nižná Boca a Vyšná Boca.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.