Washington 28. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Pablo Martinez Monsivais)

Vláda Spojených štátov zverejnila zoznam podnikov, ktoré sú podľa nej napojené na tajné služby a obranný sektor Ruska. Ktokoľvek, kto bude s týmito subjektmi obchodovať, sa môže stať od budúceho roka terčom nových amerických sankcií, informovala agentúra DPA s odvolaním sa na piatkové vyhlásenie amerického ministerstva zahraničných vecí
Na snímke zasadanie amerického Kongresu

Na zverejnenom zozname sa nachádza viac ako 30 ruských firiem vrátane zbrojárskeho koncernu Almaz-Antej, výrobcu strelných zbraní Kalašnikov či Združenej lodiarskej korporácie (OSK). Podkladom pre zákaz obchodovania s týmito podnikmi je zákon o nových protiruských sankciách, ktorý schválil americký Kongres v júli výraznou väčšinou.
Sankcie majú Rusko postihovať za jeho konanie na Ukrajine a v Sýrii, ako aj za údajné zasahovanie do vlaňajších prezidentských volieb v Spojených štátoch.
Jednotlivcom a subjektom obchodujúcim s podnikmi na čiernej listine bude po nadobudnutí účinnosti uvedeného zákona v roku 2018 hroziť, že sa vystavia takisto sankciám v podobe zmrazenia aktív a vylúčenia z amerického finančného systému.
Kongres pôvodne určil vláde na zostavenie tohto zoznamu lehotu do 1. októbra, ministerstvo zahraničných vecí ju však nechalo uplynúť a až po rastúcom nátlaku zaslalo vo štvrtok výsledný dokument niektorým kongresmanom.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.