Bratislava 8. marca 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

Minuloročné slovenské predsedníctvo v Rade EÚ bolo prínosom tak pre Slovensko, ako aj pre Európsku úniu ako celok. Na základe doterajšej spätnej väzby od európskych i neeurópskych partnerov to skonštatovalo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

Na snímke Miroslav Lajčák

Jeho správu o priebehu a výsledkoch predsedníctva bude dnes schvaľovať vláda. Ako predsednícka krajina si Slovensko zvýšilo dôveru a rešpekt partnerov. Podarilo sa mu posúvať diskusiu o európskych témach dopredu a hľadať riešenia prospešné pre celú

Úniu. Podľa ministerstva tak ešte viac vzrástla medzinárodná prestíž krajiny. „Vďaka včasnej, dôslednej a profesionálnej príprave sme predsedníctvo vo všetkých ohľadoch, vrátane organizačnej a logistickej stránky, úspešne zvládli,” píše sa v správe.

Počas šesťmesačného predsedníctva sa v Bruseli a Luxemburgu uskutočnilo 49 formálnych zasadnutí Rady EÚ a 1212 zasadnutí pracovných skupín. Na Slovensku sa uskutočnilo 14 neformálnych zasadnutí ministrov EÚ a štyri ministerské konferencie.

Doteraz sa na predsedníctvo vynaložilo zo štátneho rozpočtu takmer 51 miliónov eur, rezort diplomacie pritom deklaroval, že náklady nepresiahnu 70 miliónov eur.

Ministri majú dnes hovoriť aj o stravovacích zvyklostiach Slovákov. Tie stále nezodpovedajú zdravotným odporúčaniam. Napriek tomu, že trend potravín sa v ostatných rokoch zmenil súčasne so zmenou životného štýlu, výživa Slovákov je nevyvážená. Najväčším problémom je nadmerný energetický príjem v spotrebe tukov, ako aj nedostatočne krytý príjem niektorých vitamínov, minerálnych látok či vlákniny.

Rezort zdravotníctva preto pripravil Akčný plán pre potraviny a výživu na roky 2017 – 2025. Chce zabrániť predčasným úmrtiam a znížiť záťaž súvisiacu s výživou, predchádzať neprenosným ochoreniam, obezite a možným formám podvýživy. Podporovať sa má napríklad konzumácia mlieka, znižovanie soli v jedlách v reštauráciách či sa má zvýšiť informovanosť o zásadách správnej výživy a vplyve výživy na zdravie človeka.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.