Trnava 5. novembra 2018 (SITA/HSP/Foto:wikimedia)
 
6. novembra 1918 prišla z Prahy do Skalice dočasná vláda pre Slovensko vedená Vavrom Šrobárom

Ilustračné foto

Vláda bude v utorok zasadať v Dome kultúry v Skalici, kde si ešte pred začiatkom oficiálneho rokovania pripomenie 100. výročie vzniku prvej Československej republiky a príchodu dočasnej vlády pre Slovensko do Skalice.
Dočasná vláda pre Slovensko vedená Vavrom Šrobárom prišla špeciálnym vlakom z Prahy do Skalice 6. novembra 1918. Šrobár tisíckam zhromaždených Slovákov prezentoval vznik Československej republiky a prevzatie vecí verejných jeho dočasnou vládou. Ďalší z členov tejto vlády Anton Štefánek vyhlásil za vyučovací jazyk na Slovensku slovenčinu. Vláda Petra Pellegriniho si tieto historické momenty pripomenie o 9:30 odhalením pamätnej tabule na priečelí Mestského úradu na Námestí slobody v Skalici. Pri tejto príležitosti je naplánovaný príhovor predsedu vlády Petra Pellegriniho a primátora Skalice Ľudovíta Baráta. V programe riadneho rokovania vlády je okrem iných materiálov Národný program proti obchodovaniu s ľuďmi na roky 2019-2023, návrh zákona o sprístupňovaní zbraní a streliva na civilné použitie na trhu, ďalej návrh zákona o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami. Na rozdiel od výjazdových rokovaní vlády do menej rozvinutých regiónov Slovenska nie je v programe žiadny materiál, ktorý by sa špeciálne týkal Skalice alebo regiónu.
 
Príspevok Vláda si v Skalici pripomenie výročie vzniku Československa a príchod dočasnej vlády pre Slovensko zobrazený najskôr Hlavné správy.