Bratislava 16. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)

Zavedenie indexu daňovej spoľahlivosti či zmena inštitútu daňového tajomstva. Aj tieto zmeny má priniesť novela daňového poriadku z dielne Ministerstva financií (MF) SR, o ktorej by dnes mala rokovať vláda
Na snímke zľava podpredsedníčka vlády SR a ministerka spravodlivosti SR Lucia Žitňanská, predseda vlády SR Robert Fico a podpredseda vlády SR a minister vnútra SR Robert Kaliňák

Do budúcnosti by mal napríklad pribudnúť zoznam daňových subjektov s výškou ich uplatneného nadmerného odpočtu alebo dodatočne uplatneného nadmerného odpočtu. Zverejňovanie týchto informácií môže podľa rezortu zúžiť priestor pre podvody, pretože má platiť rovnaký princíp ako pri zverejňovaní zmlúv.
Mladí sa k zvýhodneným úverom na financovanie bývania budú môcť od budúceho roka dostať za nových podmienok. Navrhuje ich ministerstvo financií v novele zákona o dani z príjmov, ktorú tiež predkladá na zasadnutie kabinetu. Mladí môžu v súčasnosti získať po splnení určitých podmienok štátom dotovanú hypotéku so sadzbou zníženou o 3 %. Po novom dostanú podporu od štátu pri kúpe nehnuteľnosti vo forme daňovo odpočítateľnej položky.
Rýchle vrátenie časti nadmerného odpočtu, či oslobodenie humanitárnych darcov od dane. Tieto zmeny má zase priniesť novela zákona o dani z pridanej hodnoty, ktorú má dnes rovnako v programe vláda.
Zámerom novely zákona o bankách je zase to, aby finančné inštitúcie dôslednejšie preverovali schopnosť klienta splácať úver. Príjem ľudí tak budú musieť veritelia v budúcnosti povinne overovať prostredníctvom Sociálnej poisťovne.
Neprihlásenie zamestnanca do Sociálnej poisťovne v lehote do siedmich dní sa už nemá považovať za nelegálne zamestnávanie. Navrhuje to rezort práce v novele zákona o nelegálnej práci, ktorú predstaví na dnešnom rokovaní kabinetu.
Ministerstvo pôdohospodárstva zase na vládu predkladá novelu zákona o nájme poľnohospodárskych pozemkov, poľnohospodárskeho podniku a lesných pozemkov. Návrh precizuje doterajšiu úpravu týkajúcu sa vzniku podnájomných vzťahov v prípadoch, ak nájomca užíva pozemky, kde sa zmluvný nájom skončil alebo sa má skončiť a pozemky sú neprístupné alebo ich nemožno racionálne užívať.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.