Vláda posúdi balík zmien vo financovaní škôl

Bratislava 7. júna 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR)

Vo financovaní škôl dôjde k zmenám. Dotknú sa mzdového normatívu, poskytovania finančných prostriedkov na dopravu žiakov do školy, dôjsť má aj k zníženiu administratívnej záťaže na školách
Novelu zákona o financovaní základných škôl, stredných škôl a školských zariadení s takýmto obsahom dnes predloží na rokovanie vlády minister školstva Peter Plavčan (nominant SNS). Kabinet sa novelou zaoberal začiatkom mája, rokovanie o nej však prerušil. Plavčan ešte musel hovoriť s rezortom financií o peniazoch pre niektoré z opatrení.
Na snímke sprava podpredseda vlády a minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD), premiér Robert Fico, podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini (Smer-SD) a podpredsedníčky vlády a ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd)

Ministri posúdia aj účasť slovenských športovcov na zimných olympijských hrách a zimných paralympijských hrách v juhokórejskom Pchjongčchangu, ktoré sa uskutočnia v roku 2018. Slovensko by mala vyjsť na 2.079.600 eur. Olympijský výbor predpokladá, že slovenskí športovci budú mať zastúpenie v 10 športových odvetviach, výprava by mala mať cca 60 športovcov a približne rovnaký počet členov ich sprievodu.
Na svete je program osláv dejinných udalostí medzi Slovenskou republikou a Českou republikou v roku 2018. Vláde ho predstaví národný koordinátor pre prípravu osláv Vladimír Valovič.
Obe krajiny si pripomenú 25. výročie osamostatnenia slovenskej a českej štátnosti, 50. výročie česko-slovenského obrodného procesu známeho pod názvom Pražská jar a 100. výročie vzniku Československej republiky a zároveň konca prvej svetovej vojny. Pri ich príležitosti sa uskutoční rad podujatí. Ministri posúdia ich program a rozpočet.
Košická firma Minebea Slovakia, s.r.o., žiada od štátu investičnú pomoc takmer 20 miliónov eur na vybudovanie nového podniku priemyselnej výroby a na vytvorenie nových pracovných miest v lokalite Košice. Vyplýva to z investičného zámeru zverejneného Ministerstvom hospodárstva (MH) SR, ktorý tiež prerokuje kabinet.
“Realizácia investičného zámeru s oprávnenými nákladmi v nominálnej výške 60 miliónov eur je rozložená na obdobie rokov 2017 až 2022. V priamej súvislosti s investičným zámerom sa do konca roku 2022 vytvorí 1100 nových pracovných miest,” konštatuje v materiáli MH SR.
V minulom roku bola poskytnutá štátna pomoc v celkovej výške 387,98 milióna eur, z toho z národných zdrojov 196,73 milióna eur a zo zdrojov EÚ vo výške 191,25 milióna eur. Vyplýva to zo správy Protimonopolného úradu (PMÚ) SR, ktorú tiež prerokuje vládny kabinet. Celková výška štátnej pomoci sa podľa materiálu v roku 2016 medziročne znížila o 55,10 milióna eur alebo 12,44 percenta. Podiel poskytnutej štátnej pomoci z hrubého domáceho produktu (HDP) predstavoval 0,48 percenta.

ZDROJ >>

Komentujte :)