Bratislava 25. apríla 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)
 
Minister obrany Peter Gajdoš (SNS) navrhol na vymenovanie do funkcie náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl (GŠ OS) SR generálmajora Daniela Zmeka. Vláda návrh v stredu počas rokovania schválila.

Na snímke Daniel Zmeko

Súčasnému náčelníkovi GŠ OS SR Milanovi Maximovi uplynie 6. mája štvorročné funkčné obdobie. Zmeko v súčasnosti pôsobí na ministerstve obrany vo funkcii národného riaditeľa pre vyzbrojovanie a má na starosti modernizačné armádne projekty.
Funkcia náčelníka GŠ OS SR nie je zo zákona zastupiteľná, vzhľadom na to musí byť nový náčelník GŠ OS SR vymenovaný tak, aby funkcia bola vykonávaná bez prerušenia.
OĽaNO vyzvalo Gajdoša, aby na post náčelníka GŠ Zmeka nenominoval. Hnutie zároveň uviedlo, že v prípade, ak Zmeka aj tak nominuje, vyzývajú prezidenta SR Andreja Kisku, aby nominácii nevyhovel. Zmeko podľa Eduarda Hegera (OĽaNO) nespĺňa potrebné predpoklady na zastávanie najvyššieho postu v OS a v porovnaní so súčasným náčelníkom GŠ Milanom Maximom nemá dostatočný morálny kredit ani dostatok veliteľských skúseností.
Náčelníka GŠ OS SR vymenúva a odvoláva prezident SR na návrh vlády.
 
Príspevok Vláda navrhuje na vymenovanie náčelníka Generálneho štábu OS SR Daniela Zmeka zobrazený najskôr Hlavné správy.