Vilnius 29. augusta 2017 (HSP/Foto:TASR/AP-Mindaugas Kulbis)

Litovská vláda sa rozhodla zrušiť funkciu atašé pre pôdohospodárstvo v Rusku a „presťahovať“ funkciu diplomata do Japonska. Proti tomuto kroku má námietky ministerstvo zahraničných vecí Litvy.
Ilustračné foto

Diplomatický rezort poukazuje na to, že to bude príliš drahý špás, a preto požiadal, aby „presťahovaný“ diplomat plnil aj rad iných povinností, aby sa oplatilo investovať obrovské finančné prostriedky do tohto „projektu“. Celá vec je v tom, že experti litovského rezortu zahraničia si urobili prieskum a poukázali na to, že ročný pobyt litovského atašé pre pôdohospodárstvo v Rusku stojí 6 tisíc eur, ale podobný pobyt v Japonsku je niekoľkonásobne drahší – až 50,5 tisíc eur!
Preto rezort diplomacie trvá na tom, aby atašé do vzdialenej ázijskej krajiny necestoval. V rámci kompromisu však súhlasí, že ak predsa pôjde do Japonska, mal by tam plniť aj rad iných funkcií. Napríklad, atašé pre pôdohospodárstvo by sa mal zaoberať otázkami turistického ruchu, logistiky a prilákaním investorov do Litvy.
Ministerstvo pôdohospodárstva Litvy vysvetlilo dôvody rušenia funkcie atašé v Rusku. Vyhlásené ešte v r. 2014 ruské potravinové embargo fakticky znemožňuje prácu pôdohospodárskeho atašé a zastavilo export litovskej pôdohospodárskej produkcie do Ruska. Na druhej strane litovský pôdohospodársky rezort je presvedčený, že spolupráca s Japonskom bude perspektívna, pretože Japonsko je jeden z najväčších svetových trhov.
V súčasnosti litovskí pôdohospodárski atašé pracujú v niektorých krajinách EÚ, Rusku, Číne a USA. V Rusku sa však litovský atašé už dlho nezohreje…
Eugen Rusnák

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.