Johannesburg 13. septembra 2018 (HSP/Foto: TASR/AP- Anupam Nath)
 
Kvôli plánom vládnucej strany v Juhoafrickej republike bez kompenzácie vyvlastniť pôdu od farmárov bielej pleti prichádza pokles dôvery k poľnohospodárstvu a klesajú aj ceny pôdy v krajine

Ilustračné foto

Ako informuje RT, poľnohospodárska obchodná komora tento týždeň znížila index dôvery Agbiz/IDC na najnižšiu úroveň za viac ako dva roky. Pripisuje to trvajúcemu suchu, ktorý nasledovalo po najnižších ročných zrážkach v priebehu storočia.
Štatistiky ukazujú, že ceny poľnohospodárskych výrobkov v Juhoafrickej republike poklesli od decembra o tretinu. Priemerná cena poľnohospodárskej pôdy predávanej v júli bola 9188 randov (cca 613 dolárov) na hektár v porovnaní s predchádzajúcou cenou 13700 randov, ako uvádza ekonóm a predseda spoločnosti Agri Development Solutions Johann Bornman.
Produkcia poľnohospodárstva sa v druhom štvrťroku oproti prvému znížila o 29%, najviac medzi všetkými odvetviami. Poľnohospodárstvo pritom zamestnáva 843-tisíc ľudí, čo je takmer dvojnásobok počtu pracovných miest v baníctve.
“Nedostatok jasnosti v súvislosti s návrhom politiky pozemkovej reformy, najmä vyvlastnenie bez kompenzácie, zostáva kľúčovým rizikom, ktoré by mohlo potenciálne oslabiť investície a dlhodobé vyhliadky rastu v tomto sektore,” skonštatoval Wandile Sihlobo, šéf poľnohospodárskeho výskumu v obchodnej komore.
Poukazuje pritom na juhoafrického prezidenta Cyrila Ramaphosu, ktorý prijal plán na vyvlastnenie pôdy bez kompenzácie farmárom bielej pleti a prerozdeliť ju väčšinovému obyvateľstvu čiernej pleti. Vyhlasuje, že akékoľvek takéto zmeny nebudú mať za následok poškodenie poľnohospodárskej výroby alebo hospodárstva.
Ale opak je skôr pravdou. Masívne poklesy v poľnohospodárstve a iných sektoroch priviedli juhoafrickú ekonomiku k recesii po takmer desaťročí rastu. Africký národný kongres hľadá ústavný pozmeňujúci a doplňujúci návrh, ktorý hovorí, že je potrebný na nápravu rasovo pokrivených modelov vlastníctva pôdy.
 
Juhoafrickí farmári bielej pleti hľadajú nový domov v Rusku
O ruské občianstvo a o nový začiatok ďaleko od svojho rodiska má záujem ​​Johannes Du Toit spolu s otcom Leonom Francoisom.
RT s nimi urobila reportáž v ruskom regióne Kaluga, ktorý sa nachádza asi tri hodiny autom od Moskvy. Navštívili Rusko, pretože veria, že tu môže byť ich nové útočisko, ak by sa situácia v Juhoafrickej republike ešte viac zhoršila.

Rodina Du Toitovcov pochádza z francúzskych protestantov, ktorí pred viac ako tromi storočiami utiekli kvôli vtedajšiemu náboženskému prenasledovaniu. Teraz možno budú nútení opustiť aj juhoafrické pozemky. Vravia, že ak vláda začne hovoriť, že si môže pôdu vziať za to, čo sa stalo pred mnohými storočiami (európska kolonizácia a neskoršie apartheid), “naše deti nebudú platiť za hriechy svojich predkov”.
Johannes si nevybral Rusko len tak náhodou. Pochádza odtiaľ jeho manželka Darya. Pristal by aj na to, aby jeho meno bolo viac ruské: Ivan Leonovič Váhrušev. A neprekážala by mu ani sibírska zima, ktorú by aj rád vymenil za leto v púšti Kalahari.
 
Príspevok Vláda Juhoafrickej republiky už žne prvé výsledky vyvlastňovania pôdy bielym farmárom: Pokles produkcie a odchod farmárov do Ruska zobrazený najskôr Hlavné správy.