Jeruzalem 6. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Hamid Jalaudin)

Izraelská vláda podnikne kroky na ukončenie pôsobenia panarabskej spravodajskej televízie al-Džazíra v krajine. Oznámil to dnes izraelský minister telekomunikácií Ajúb Kará.
Ilustračné foto

Konkretizoval, že akreditácie zamestnancov televízie budú zrušené a jej kancelária v Jeruzaleme bude zatvorená. Druhý krok si však vyžiadal úpravu legislatívy.
Vláda tiež požiadala káblových operátorov, aby prestali šíriť vysielanie al-Džazíry v angličtine a arabčine, s čím súhlasili.
Minister tvrdí, že al-Džazíru využívajú militantné skupiny na “podnecovanie” násilia a stanicu obvinil z “podpory terorizmu”.
“V poslednom čase takmer všetky krajiny v našom regióne zistili, že al-Džazíra podporuje terorizmus, podporuje náboženskú radikalizáciu. A keď vidíme, že všetky tieto krajiny uznali ako fakt, že al-Džazíra je nástrojom islamského štátu, Hamasu, Hizballáhu a Iránu a my sme jediní, kto to nedokázal, potom niečo nie je v poriadku,” citovala Karu agentúra AP.
Al-Džazíra sídli v Katare, s ktorým štyri arabské krajiny – Saudská Arábia, Egypt, Bahrajn a Spojené arabské emiráty – prerušili 5. júna diplomatické styky za jeho údajnú podporu extrémistických skupín. Dauhe adresovali sériu 13 požiadaviek vrátane ukončenia vysielania al-Džazíry, ktorú považujú za kritickú voči svojim vládam.
Zatvorenie jeruzalemskej pobočky al-Džazíry prisľúbil nedávno aj izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Televíziu obvinil z podnecovania násilia počas napätej situácie ohľadne Chrámovej hory v Jeruzaleme. Al-Džazíra uvedené obvinenia odmieta a tvrdí, že je nezávislá.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.