Buenos Aires 9. augusta 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Natacha Pisarenko)
 
Argentínsky Senát odmietol vo štvrtok návrh zákona, ktorý by legalizoval umelé prerušenie tehotenstva do jeho 14. týždňa. Informuje o tom agentúry AP a DPA.

Poslanci dolnej snemovne argentínskeho parlamentu pred hlasovaním o legalizácii interrupcií v Buenos Aires 8. augusta 2018

Výsledok hlasovania prišiel po 15-hodinovej rozprave, kým za legalizáciu interrupcií sa vyslovilo 31 a proti bolo 38 poslancov. Davy stúpencov i odporcov návrhu zákona napriek silnému dažďu sledovali priebeh rozpravy na veľkoplošných obrazovkách nainštalovaných pred budovou Kongresu v Buenos Aires.
Predmetná otázka rozdelila rodnú krajinu pápeža Františka. Dolná komora Kongresu totiž toto opatrenie už v júni prijala a konzervatívny argentínsky prezident Mauricio Macri zároveň naznačil, že by ho aj podpísal.
Argentína v súčasnosti povoľuje umelé prerušenie tehotenstva výlučne v prípade znásilnenia či ohrozenia života a zdravia ženy alebo dieťaťa. V prípade vykonania zákroku sú okrem lekárov trestne stíhané aj ženy, ktoré ho podstúpia. Medzi rokmi 2007 a 2016 odsúdili v súvislosti s nelegálnymi interrupciami v krajine 63 ľudí.
 
Príspevok Víťazstvo života a zdravého rozumu: Argentínsky Senát hlasoval proti legalizácii interrupcií zobrazený najskôr Hlavné správy.