Viedeň 15. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Matthias Schrader)

Ľudovci a slobodní prijali s nadšením prognózu a odhad výsledkov volieb
Víťazom dnešných predčasných parlamentných volieb v Rakúsku bude zrejme Rakúska ľudová strana (ÖVP), ktorej volebným lídrom bol úradujúci šéf diplomacie, 31-ročný Sebastian Kurz. Vyplýva to z exit pollu, ktorého výsledky zverejnila súkromná spravodajská televízia Oe24 TV.
Na snímke rakúsky minister zahraničných vecí a líder Rakúskej ľudovej strany (ÖVP) Sebastian Kurz

ORF matematicky naznačuje odhad koalíciu s účasťou dvoch z 3 silných strán
Víťazstvo Rakúskej ľudovej strany (ÖVP) v dnešných predčasných parlamentných voľbách v Rakúsku s predpokladaným aktualizovaným ziskom 30,5 percenta hlasov predpovedá odhad volebných výsledkov verejnoprávnej televízie ORF po sčítaní takmer polovice odovzdaných hlasov.
Aj podľa neho by sa pravicovopopulistická Slobodná strana Rakúska (FPÖ) mala stať druhým najsilnejším politickým subjektom krajiny so ziskom 26,8 percenta.
Sociálni demokrati z SPÖ spolkového kancelára Christiana Kerna by s aktualizovaným ziskom 26,2 percenta hlasov mali obsadiť tretiu priečku.
Cez štvorpercentnú hranicu zvoliteľnosti by sa podľa odhadu ORF mali dostať NEOS (5,3 percenta) a zelení (4,7 percenta), ba možno aj kandidátka Petra Pilza so ziskom 4,3 percenta hlasov.
Pri takomto rozložení síl by ľudovci mali 57 poslaneckých mandátov, slobodní 51 a sociálni demokrati 49 kresiel v zákonodarnom zbore. Zvyšné tri subjekty by získali po deväť, respektíve osem mandátov.
Ide o odhad, ktorý sa priebežne mení a získava na presnosti. Matematicky však údaje naznačujú, že budúcu rakúsku vládu sformujú zrejme dve z trojice silných strán.

Stúpenci Rakúskej ľudovej strany (ÖVP) oslavujú po zverejnení výsledkov exit pollu v predčasných parlamentných voľbách 15. októbra 2017 vo Viedni Foto:TASR/AP-Ronadl Zak
Na otázky reportérov televízie odpovedalo pri odchode z volebných miestností v čase od 7.00 hod do 13.30 hod celkove 600 voličov.