Aleppo 4. decembra 2016 (HSP/Foto:TASR-The Rumaf via AP)

Vývoju ďalšej situácie v Sýrii po skončení bojov o Aleppo sa venuje ruský server Politexpert, ktorý aj predpovedá, ako sa budú ďalej bojové strety v Sýrii vyvíjať až do skončenia občianskej vojny v Sýrii, vyprovokovanej USA a Západom.

Ilustračné fotoIlustračné foto

Obkľúčenie teroristov vo východnom Aleppe ukončilo 4 roky okupácie Aleppa zo strany protiasadovskej opozície, úzko spätej s teroristami. Pomaly sa operácia v Aleppe blíži k svojmu logickému zavŕšeniu a teroristom, ako aj všetkým členom “umiernenej opozície” neostane nič iné, len pokračovať v boji proti legitímnemu sýrskemu prezidentovi Bašárovi Asadovi zo sýrskej pustiny. Tento boj, v ktorom sa však už nebudú môcť teroristi skrývať za živý štít z civilistov bude mať ale podľa odborníkov iný charakter a veľmi rýchly priebeh.

Po amerických prezidentských voľbách sa situácia v Sýrii radikálne zmenila. Dňa 15. 11. 2016 začala nová širokokoncipovaná ofenzíva sýrskych vládnych vojsk a ich spojencov. Skupina približne 10 000 teroristov sa ocitla v obkľúčení a v nesmierne ťažkej situácii vo východnom Aleppe.

Teroristi stratili úplne možnosť priamych kontaktov so svojími spolubojovníkmi, nachádzajúcimi sa mimo obkľúčeného Aleppa. Teroristické oddiely, ktoré mali obkľúčeným teroristom pomôcť a násilím vytvoriť koridor, vďaka ktorému by sa obkľúčení džihádisti dostali do relatívneho bezpečia, utrpeli ťažkú porážku a vládne sily ich zahnali ďaleko od Aleppa.

Dnes sa obkľúčení teroristi už preskupili a vytvorili bojovú skupinu nazvanú Fath Haleb (Armáda Aleppa). Táto skupina, zložená s teroristov, ktorí sa nemôžu vzdať vládnym silám, resp. nemôže sýrske vládne orgány požiadať o odtransportovanie zelenými autobusmi do Idlibu (kvôli zverstvám ktoré napáchali sa na nich nevzťahuje amnestia, mnohí z nich majú úzke kontakty s cudzími rozviedkami) majú jedinú možnosť – pokračovať v boji približne do inaugurácie nového amerického prezidenta Donalda Trumpa a dúfať, že USA koncom januára 2017 začnú riešiť aj ich problém.

Muži sýrskych vládnych jednotiek – najmä členovia 40 brigády, špeciálne sýrske jednotky Sokolov pustiny či  Tigrie sily, ako aj ich spojenci – 102 batalión Iránskej republikánskej gardy, jednotky libanonského Hizballáhu, palestínski členovia šiítskej Liwa al Quds, ako aj šiítski dobrovoľníci z Afganistanu však majú iné plány. Nechcú nič nechať na náhodu a do inaugurácie nového amerického prezidenta chcú zo sýrskeho povrchu vymazať obkľúčených teroristov.

V najbližšej dobe čakajú teroristov mohutné útoky sýrskych vládnych síl a ich spojencov. Sýrske vládne jednotky sa pripravujú na znovurozdelenie kotla v ktorom sa obkľúčení teroristi nachádzajú. Takúto taktiku uplatňovali aj Rusi v bojoch v čečenskom meste Groznom a slávili s ňou úspechy.

Po likvidácii teroristov v Aleppe sa sýrske vojenské sily nasadené v Aleppe, ku ktorým sa pridajú aj jednotky, ktoré úspešne ukončili boje v oblasti východnej Guty (Damask) rozvinú a začnú čistiť priestor severozápadnej periférie Aleppa, pričom budú pred sebou tlačiť zvyšky teroristických bánd až k tureckej hranici. Ďalším mestom na rade bude Idlib, do ktorého sa väčšina teroristov stiahla. K čisteniu sýrskeho územia od teroristov pomôžu výrazne aj ruské sily, ktoré na leteckej základni v Tartuse a leteckej základni v Hmeimim pripravili približne 1000 bojových rakiet.

Situácia v Aleppe je pre teroristov beznádejná. Jeden z posledných vysokých veliteľov an Nusry zo “starej gardy” Abdull al Muhaiseni už priznal že Aleppo je stratené, pričom poukazuje aj na stratu morálky a vlny defétizmu, ktoré sa šíria medzi jeho mužmi. Morálka teroristov sa prudko znížila po prezidentských voľbách v USA adekvátne s tým, ako prestali do Aleppa prúdiť dodávky amerických zbraní.

Porážka v Aleppe bude katastrofou pre protiasadovské sily v Sýrii a takisto bude katastrofou aj pre Katar, Turecko a Saudskú Arábiu, ktoré sa najviac snažili kvôli vlastným geopolitickým cieľom o pád legitímneho sýrskeho prezidenta Bašára Asada. Saudská Arábia má už dnes obrovské problémy na svojich hraniciach s Jemenom. Saudi a aj Katarci sa už teraz začínajú obávať ďalších krokov Ruska a Iránu, pričom najmä záujmy Iránu sú v priamom rozpore so záujmami otrasenej Saudskej Arábie a bohatého, no malého Quataru.

A netreba byť ani prorokom na to, aby  Saudi aj Quatarci reálne zistili, čo im po prehratej proxy vojne (vojna cudzími rukami a na cudzom území) v Sýrii a Jemene reálne hrozí.