Trenčín 23. októbra 2018 (HSP/Foto:HoryZonty)
 
V programe blížiaceho sa festivalu dobrodružných filmov HoryZonty v Trenčíne budú i ocenené snímky z Medzinárodného festivalu horského filmu v Poprade. Návštevníci podujatia budú môcť vzhliadnuť film Rasťa Hatiara Vrcholová príťažlivosť i najnovší dokument od Pavla Barabáša Tieň jaguára

Na priaznivcov HoryZontov čaká tento rok 51 filmov z horského prostredia. „Do Trenčína sa nám podarilo priniesť niekoľko noviniek. Pre divákov sme pripravili tri slovenské premiéry zahraničných snímok,“ vyratúva riaditeľka HoryZontov Mária Dutková. Zároveň ju teší fakt, že takmer polovica filmov, ktoré figurujú v hlavnom festivalovom programe sú z dielne slovenských autorov a dokonca aj víťaz ceny Grand prix na festivale v Poprade.

Peter Hámor

Na filme Vrcholová príťažlivosť pracoval jeho autor priebežne päť rokov. Dielo zachytáva príbeh horolezca Petra Hámora, ktorému sa ako prvému Slovákovi podarilo stáť na vrcholoch všetkých štrnástich osemtisícoviek. Medzinárodná porota na snímke ocenila komplexnosť a kvalitu spracovania, nielen po technickej, ale aj po obsahovej stránke. Do Trenčína ho na HoryZonty príde predstaviť spolu s režisérom aj sám protagonista Peter Hámor. Dvojica podujatie vo štvrtok 8. novembra otvorí.

Peter Hámor

„Pavol Barabáš svoju prítomnosť na HoryZontoch ešte nepotvrdil. V hlavnom programe odprezentujeme jeho čerstvé dielo Tieň jaguára,“ prezrádza hlavná organizátorka. V ňom zavedie autor obecenstvo do ďalekej Venezuely a Amazonského pralesa, v ktorom sa režisér spolu s trojicou priateľov vydáva napriek tajomným pohorím, cez ktoré dovtedy neprešiel nik okrem Indiánov. V príbehu Indiáni štvorici dobrodruhov ukážu nielen fascinujúci svet pralesa, ale aj svoj duchovný svet.
Priaznivci filmov nášho najúspešejšieho dokumentaristu budú môcť dielo 118 dní v zajatí ľadu. „Túto staršiu Barabášovu snímku oprášime v rámci špeciálneho filmového bloku Retro v Metro, prostredníctvom ktorého ponúkneme filmové návraty k významným československým horolezeckým expedíciám a výstupom,“ ozrejmuje Dutková. V rámci bloku, ktorý sa koná aj vďaka podpore Audiovizuálneho fondu, sú pre návštevníkov pripravené aj snímky Druhý výstup na Nanga Parbat a Horolezec Tatranský.
Festival dobrodružných filmov HoryZonty sa bude konať v priestoroch trenčianskeho Kina Hviezda a Klubu Lúč od 8. do 10 novembra. Blok Retro v metro je na programe v nedeľu 4. novembra v Artkine Metro na Mierovom námestí v Trenčíne. Všetky potrebné informácie nájdu záujemcovia na internetovej stránke podujatia https://www.horyzonty.sk.
Redakciu informovala PR manažérka festivalu HoryZonty Zuzana Dutková.
 
Príspevok Víťazné filmy z popradského festivalu na Horyzontoch v Trenčíne zobrazený najskôr Hlavné správy.