Budapešť 16. januára 2017 (HSP/Foto:TASR-Zsolt Szigetvary/MTI via AP)

Dňa 12. januára 2017, sa maďarský premiér Viktor Orbán, prihováral k prisahajúcim pohraničiarom. Vyzýva ich k statočnosti pri ochrane maďarských hraníc.

Na snímke maďarský premiér Viktor OrbánNa snímke maďarský premiér Viktor Orbán

”Vážení muži a vážené ženy, drahý rodičia a rodinný priatelia. Som šťastný, že tu dnes môžem byť s vami všetkými. Chmurné časy, vyžadujú odvážnych a obetavých ľudí. Dnes ste zložili prísahu brániť hranice Maďarska a strážiť bezpečie našich domov. Spolu s tým bránite taktiež Európu, ako tomu bolo mnohokrát v tejto oblasti, behom posledných 500 rokov. Bránime seba a bránime Európu. Behom storočí vývoja sa toto stalo údelom maďarského národa,” začína Orbán svoj prejav.

Naivita, ilúzia a obdobie laxnosti v Európe už končí, myslí si Orbán, a zdôrazňuje: ,,Musíme stáť nohami pevne na zemi a musíme dávať prednosť tomu, čo vidíme, namiesto toho, čo by sme si priali vidieť. Sú takí, ktorí si myslia, že každá osoba, ktorá príde do Európy, chce žít podla našich zákonov a zvyklostí. Realita dokazuje opak.”

Orbán varuje, že tí ktorí k nám prichádzajú, nechcú žiť ako my. Dôkazom sú teroristické útoky, a nielen tie…

”Teroristické útoky, nepokoje, násilie, kriminalita, etnické a kultúrne spory, sú nám varovaním, že tí, ktorí k nám teraz prichádzajú, nechcú žiť ako my. Chcú aj naďalej žiť podla seba, avšak na európskej životnej úrovni a bruselskí byrokrati ich chcú prerozdeľovať do rôznych krajín. Uvedomujeme si, že migranti sú aj obeťami pašerákov s ľuďmi a pozvánok a sľubov európskych politikov, a taktiež vlastnej predstavivosti. Chápeme ich, ale nemôžeme vyhovieť ich požiadavkám, a nemôžeme im povoliť vstup do Európy. Žiadny ľudskoprávny princíp, nepredpisuje samovraždu národa. Okrem toho, s ilegálnymi migrantami prichádzajú taktiež teroristi,” myslí si Orbán.

Svoj prejav končí vďakou v mene maďarského národa, a vyzýva k odvahe pri strážení maďarských hraníc.

,,Dámy a páni, drahí prisahajúci! V závere by som vám rád poďakoval v mene maďarského národa, za vašu statočnosť pri vykonávaní služby. Slušnosť vyžaduje úctu k tým, ktorý sú odhodlaní riskovať svoje životy, aby zbytok maďarského národa, mohol žiť v bezpečí. Pre túto prácu ste od svojich nadriadených získali všetky nutné znalosti. Ale zo všetkého najdôležitejšie je, čo vy všetci máte odjakživa v sebe; Vaša odvaha. Práve odvaha je oprávnene najvyššia ľudská kvalita. Odvaha umožňuje rozvoj všetkých dalších kvalít. A nezabúdajte, my Maďari sme šťastný národ, pretože táto najvyššia ľudská kvalita je naše historické dedičstvo. Naša odvaha udržala Maďarsko pri živote tisíc rokov, a naša odvaha je taktiež základom našej budúcnosti. To je nutné mať  na pamäti. Vaša statočnosť je nezbytnosťou pre bezpečie maďarského národa. Prajem vám veľa úspechov vo vašej práci!”

Samuel Poništ