Budapešť 11. októbra 2017 (HSP/Foto:TASR/AP/Francois Walschaerts)

Maďarský premiér Viktor Orbán si narozdiel od slovenských predstaviteľov nedáva servítku pred ústa a na Európsku úniu valí jednu kritiku za druhou. Najnovšie sa vyjadril, že EÚ uráža členské štáty, zneužíva svoje právomoci a “zobe Georgovi Sorosovi z ruky”. Informuje portál Breitbart
Na snímke maďarský premiér Viktor Orbán

Viktor Orbán vystúpil v maďarskom rádiu Kossuthu Rádió a rozhodne si nedával servítku pred ústa. Slovne zaútočil na vedenie Európskej únie, ktoré kritizuje Orbánov zákon o mimovládnych organizáciach. Maďarská vláda chce totiž väčšiu transparentnosť pri ich financovaní. Veľké množstvo mimovládiek financujú zahraničné vlády, ale aj americký miliardár George Soros . EÚ dokonca zvažuje , že začne voči Maďarsku právne konanie.
“Ľudia podporujú ideál Európskej únie. Zároveň však odmietajú vedenie EÚ, pretože uráža členské štáty takýmito vecami a zneužíva svoju moc. Všetci v Európe to vidia. To je dôvod, prečo európske vedenie nie je rešpektované. ”
Premiér Orbán povedal v rozhovore, že verí, že maďarská vláda “dosiahla niečo dôležité: odhalili sme skrytú podzemnú sieť Georgea Sorosa; a každý deň budeme dokazovať, aké sú prepojenia”.
Taktiež povedal, že byrokrati z Európskej komisie, ktorí v súčasnosti pripravujú správu o Maďarsku, sú “Sorosovi ľudia. Sú údajne na zozname, ktorý bol zverejnený v medzinárodnej tlači: “zoznam spoľahlivých spojencov Sorosa”. Oni “zobú” z jeho ruky. Budú písať správu, v ktorej sa dospeje k záveru, že by bolo lepšie, keby nebol žiadny plot, že by bolo lepšie, keby sme nechali “utečencov”, aby tu prišli, že by bolo lepšie, keby sme im dali peniaze, že by bolo lepšie, keby boli prerozdeľovaní [po celej EÚ].”
“Zistili sme, že existuje Sorosov plán. Existencia tejto skutočnosti bola potvrdená samotným autorom, takže to nebola ťažká úloha, ale aspoň sme ho dostali do politického svetla”, tvrdí Orbán.
Európsky parlament nedávno schválil rezolúciu vyzývajúcu Európsku komisiu, aby začala konanie podľa článku 7 proti Maďarsku – čo by mohlo viesť k sankciám a pozastaveniu hlasovacích práv.
“To, s čím sa zaoberajú, je vrážanie noža do chrbta tým , ktorí chránia Európu,” tvrdí maďarský premiér.
“Naši vojaci a policajti sú plne ozbrojení na hraniciach a snažia sa vyhodnotiť, zachytiť a vyhostiť  z Európy ľudí, ktorí chcú nelegálne vstúpiť na kontinent a ktorí by mohli byť potenciálnymi teroristami ohrozujúcimi verejnú bezpečnosť, ľudský život a majetok.”
“Zatiaľ čo my robíme túto prácu, oni  sedia vo svojich komfortných kanceláriách. Európska únia opäť jednoznačne zlyhala,” povedal Orbán na záver svojho vystúpenia v rádiu.
Samuel Gdovin