Hanoj 14. júna 2019 (TASR/HSP/Foto:Wikimedia)

Vietnamská polícia zhabala 3,5 tony slonoviny a štyri tony šupín zo šupinavcov. Ide o jeden z najväčších prípadov obchodovania s divo žijúcimi zvieratami, informovala v piatok agentúra AP

Ilustračné foto

Colníci nelegálnu zásielku podľa informácií vietnamskej tlačovej agentúry VNA objavili pri kontrole lodného kontajnera v severovietnamskom prístave Hai Phong (Haifong). Oceľové sudy obsahujúce slonovinu a šupiny boli zmiešané so sudmi, v ktorých sa nachádzal decht.

Polícia začala prípad v piatok vyšetrovať. Vo Vietname hrozí za pytliactvo a obchodovanie so sloními klami a šupinami zo šupinavcov trest väzenia do piatich rokov.

Počet voľne žijúcich slonov sa v tejto východoázijskej krajine totiž alarmujúco zmenšuje – Vietnamci bežne používajú kly na výrobu šperkov i ako dekorácie do domácností.

Šupinavce, ktoré žijú v Afrike a Ázii, sú cicavce pokryté rohovitými šupinami. Tie sú tvorené z keratínov a stáročia mali význam v tradičnej čínskej medicíne.

Všetky druhy šupinavcov patria medzi ohrozené. Pripisujú sa im však mnohé nepotvrdené liečebné účinky, a preto je po nich dodnes vo Vietname či v Číne dopyt. Počet šupinavcov vo svete sa za uplynulé dve desaťročia zmenšil asi o 90 percent a podľa vedcov hrozí všetkým ich druhom vyhynutie.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj