Česko 27. februára 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-AP/Jeff Chiu)

V zime sa odporúča nevystavovať telefón mínusovým teplotám. A aj keď je používanie v zime nutné, tak aktivita telefónu nemusí byť vždy spoľahlivá.Portál Denik.cz  informuje, že spotrebiteľský časopis dTest sa rozhodol pri miniteste vystaviť mrazivej skúške šesť populárnych mobilov v rôznych cenových kategóriách
Ilustračné foto

Test prebiehal v laboratórnej klimatickej komore a pozostával z dvoch skúšok. Úlohou prvej bolo zistiť, o koľko klesne výdrž batérie v mraze oproti izbovej teplote. Druhá sa zameriavala, či bude telefón v mínusových teplotách plnohodnotne fungovať.
Šefredaktorka spotrebiteľského časopisu dTest hana Hoffmannová uviedla, že nízke teploty elektronickým zariadeniam neprospievajú a mobily nie sú výnimkou. Preto upozorňuje tých používateľov, ktorí používajú mobil v mrazoch alebo jazdia na hory a mobil berú ako navigáciu.
V skúške výdrže batérie dominoval model smartphonu Samsung Galaxy J3. Ten pri normálnych podmienkach vydržal 10 hodín a 58 minút a v desať stupňovom mraze iba 3 hodiny a 44 minút. Pri mrazivých podmienkach mobilu napríklad stmavol displej.
Tento jav sa objavil napríklad aj pri iPhone. U telefónov značky Huawe, Lenovo a Sony k tomu nedošlo, jednoducho sa im vybila baterka a vypli sa.
Pri druhej skúške sa preverovala funkčnosť pri postupnom znižovaní teplôt v klimatickej komore po piatich stupňoch od nuly až do -20 stupňov Celsia. Hoffmannova  tomu dodáva, že mobili nechali hodinu bežať v letovom režime,  spustili aj benchmarkovú aplikáciu AnTuTu.
Tri najlepšie hodnotené mobily v tomto teste fungovali vo všetkých stanovených teplotách a bez problémov. Najhoršie z testovaných smartphonov obstál Huawei P9. Už pri nulovej teplote sa v jenom prípade vypol, pretože baterka oznámila, že je vybitá. Pri teplote -5 stupňov sa však spamätal a fungoval bez problémov. Ďalšie ochladzovanie ho ale poslalo k ľadu. Mráz 10 stupňov pre neho znamenal definitívu.
Výrobcovia mobilov uvádzajú informácie ako s nimi zaobchádzať. Huawei a Apple u testovaných modelov uvádzajú, že sú určené pre používanie v teplotách 0 až 35°C. Lenovo u svojho modelu upozorňuje, že je určený na používanie len vo vnútorných priestoroch a spoločnosť Samsung používateľov upozorňuje aby mobili neskladovali pri veľmi nízkych či veľmi vysokých teplotách. Upresňuje to informáciami , že pri týchto teplotách môže dôjsť ku zníženiu kapacity batérie. Sony k tejto problematike žiadne informácie neuvádza.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.