Svet 18. septembra 2018 (HSP/RT/Foto: TASR/AP- Michael Probst)
 
Ak si myslíte, že zlato alebo striebro sú tie najdrahšie kovy na svete, za čo ich nazývame “vzácne”, mýlite sa. Patria len medzi desiatku najvzácnejších kovov. Bližšie si predstavíme prvých päť

Ilustračné foto

1. Ródium
Ródium je najdrahší kov. Má striebristý vzhľad. Je extrémne vzácny, jedna tona zemskej kôry obsahuje len približne 0,001 g tohto kovu.
Ródium má vysokú teplotu topenia a úžasnú schopnosť odolávať korózii. Kov sa bežne používa pre svoje reflexné vlastnosti v predmetoch, ako sú zrkadlá, svetlomety a šperky. Je cenený v automobilovom priemysle a v niektorých priemyselných odvetviach. Najväčšími výrobcami ródia sú Juhoafrická republika, Rusko a Kanada.
 
2. Zlato
Zlato je najjednoduchší vzácny kov, ktorý sa rozpozná kvôli jedinečnej farbe. Zostáva jedným z najobľúbenejších kovov a investičných možností. Je obľúbený pre svoju farbu, tvárnosť a vodivosť. Svetovo najznámejší kov sa používa v šperkoch, elektronike, ochrane proti žiareniu a tepelnej izolácii. Hlavnými zdrojmi ťažby zlata sú Juhoafrická republika, Spojené štáty, Čína, Austrália a Rusko.
 
3. Platina
Jeho názov je odvodený zo španielskeho slova platino, čo znamená “malé striebro”. Je známy ako hustý, tvárny, vysoko nereaktívny a nehrdzavejúci kov. Platina je široko používaná v šperkoch kvôli jej lesklému vzhľadu a pozoruhodnej odolnosti. Používa sa aj v zubnom lekárstve, v zbrojárstve a v letectve. A znova je to Juhoafrická republika, Rusko a Kanada, ale ďalšie iné krajiny, ktoré ťažia tento kov a patria medzi jeho najväčších výrobcov.
 
4. Ruténium
Ruténium je jedným z kovov platinovej skupiny. Všetky kovy tejto skupiny prvkov sa považujú za vzácne kovy, pretože sa zvyčajne nachádzajú spolu v prírode a majú podobné vlastnosti. Medzi jeho vlastnosti patrí tvrdosť, vzácnosť a schopnosť odolávať vonkajším prvkom. Ruténium je populárna v oblasti elektroniky ako účinný prostriedok na pokovovanie elektrických kontaktov. Najväčšími výrobcami sú Rusko, Severná Amerika a Južná Amerika.
 
5. Irídium
Jeden z najhustejších kovov je najextrémnejším členom platinovej skupiny. Má jeden z najvyšších bodov tavenia a je prvkom odolným voči korózii. Kov je spracovaný z platinovej rudy a vedľajším produktom ťažby niklu. Najväčším výrobcom irídia je Juhoafrická republika. Používa sa v perách, hodinkách, šperkoch, kompasoch, elektronike, medicíne a v automobilovom priemysle.
 

 
Video kompletizuje desiatku najvzácnejších kovov: 10. Indium, 9. Striebro, 8. Osmium, 7. Paládium, 6. Rénium
 
Príspevok Viete, ktoré sú najvzácnejšie kovy na svete? zobrazený najskôr Hlavné správy.