Viete, akou časťou svojej šálky kávy prispievate na rozpočet EÚ?

Brusel 18. januára 2018 (HSP/Foto: TASR/AP-Coffee Longevity)

Rok 2018 začal Brusel s jednoduchým ale odvážnym tvrdením: členstvo v Európskej únii má veľký význam, pretože občanov stojí menej ako šálka kávy denne. Portál Politico sa preto rozhodol toto tvrdenie preveriť.
Ilustračné foto

Portál Politico pripomína, že existujú značné rozdiely v tom, koľko Európania z rôznych členských krajín platia do rozpočtu Európskej únie. Členstvo však podľa menovaného portálu stojí jednotlivé krajiny menej ako je polovica šálky kávy.

EÚ index kávy
“EÚ index kávy”, ako bol test nazvaný, vychádza zo štatistických údajov toho, koľko občania prispievajú do rozpočtu, bez ohľadu na financie, ktoré každá krajina dostane späť, a ceny kávy s mliekom v danej krajine.

Slovensko sa podľa grafu umiestnilo na 22. mieste. Suma, ktorou Slovák denne prispieva bola vyčíslená na 0,39 eur. Štvorčlenná rodina teda mesačne prispeje 48,36 eur, ročne 580,32 eur. Rodina so štyrmi deťmi – čiže šesťčlenná rodina – prispeje 72,54 eur mesačne. Ročne je táto suma 870,48 eur.
Z krajín V4 sa pod Slovenskom umiestnilo Maďarsko na 24. mieste s príspevkom 0,31 eur a Poľsko na 25. mieste, tiež s príspevkom 0,31 eur. Nad Slovenskom skončilo Česko. Umiestnilo sa na 19. mieste, prispieva 0,45 eura.
Ak ste si mysleli, že Nemci prispievajú do rozpočtu najviac, mýlili ste sa. EÚ stojí Nemcov 0,84 eur denne na osobu, čo je takmer polovica z príspevku Luxemburska, kde jeho obyvatelia prispievajú 1,56 eur denne.
Po Luxembursku nasleduje Belgicko, Írsko, Dánsko a Fínsko. Luxembursko a Belgicko v porovnaní s Bulharskom a Rumunskom platia sedemkrát viac. Portál tiež podotýka, že krajiny, ktoré najviac prispievajú do rozpočtu EÚ sa stali členmi Únie pred alebo v roku 1995.

Najmenej priaznivé porovnanie vychádza podľa Politica pre Talianov. Dôvodom je lacná cena kávy. Takže Taliani pri porovnaní cien prispievajú do rozpočtu približne polovicou šálky kávy.
Krajinou, ktorá prispieva viac ako polovicou šálky kávy je Belgicko. Slovensko podľa Politica prispieva približne štvrtinou šálky kávy – 24 percentami z jej ceny.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)