Bratislava 27. marca 2018 (HSP/Foto:facebook)
 
Polícia na sociálnej sieti zverejnila ďalšie video v pravidelnej rubrike Ábelovka. Viceprezident policajného zboru Ľubomír Ábel vysvetľuje, ako máte postupovať, keď stratíte doklady

Na snímke viceprezident PZSR Ľubomír Ábel

Podľa slov viceprezidenta zaznamenala polícia v roku 2017 stratu viac ako 71 000 osobných dokladov, najviac išlo o stratu občianskych preukazov (viac ako 47 000). Stratených pasov bolo viac ako 23 000 a vodičských preukazov bolo 656.
Ak sa vám stratia doklady je potrebné túto skutočnosť bezodkladne ohlásiť na ktoromkoľvek útvare Policajného zboru alebo zastupiteľskému úradu SR v zahraničí. Ábel vysvetlil, že v momente ohlásenia straty alebo krádeže sa tento doklad stáva neplatný, takže ho nie je možné ďalej používať ani v prípade, že sa doklad neskôr nájde.
Ak stratíte doklad s čipom, je potrebné na príslušnom úrade požiadať o zrušenie všetkých certifikátov. Následne vám na polícií bude podľa slov viceprezidenta vydané potvrdenie o strate občianskeho preukazu, ktoré zároveň dočasne slúži ako náhrada dokladu a zároveň sa predkladá na vyhotovenie nového občianskeho preukazu. O vydanie nového občianskeho preukazu sa dá požiadať na ktoromkoľvek Okresnom riaditeľstve policajného zboru alebo na zastupiteľskom úrade.
Na záver Ábel upozorňuje, že netreba zabúdať, že pri podávaní žiadosti o vydanie nového občianskeho preukazu z dôvodu straty alebo krádeže, ste povinný predložiť doklad preukazujúci vaše rodné číslo. Taktiež informuje o tom, že elektronická služba nahlásenia straty alebo odcudzenia občianskeho preukazu s čipom umožňuje aj neprihlásenému užívateľovi nahlásiť stratu alebo odcudzenie bez nutnosti navštíviť pracovisko dokladov PZ. “Táto služba je dostupná prostredníctvom ústredného portálu verejnej správy cez vyhľadávanie elektronických služieb s názvom Nájsť službu alebo na portáli MVSR. Na nahlásenie straty alebo odcudzenia občianskeho preukazu elektronicky musí používateľ poznať svoj diskrétny údaj. Je to ten údaj, ktorý ste si zadefinovali prostredníctvom elektronickej služby Modifikácia kontaktných údajov do informačného systému agendy občianskych preukazov.”
 

 
Príspevok Viete, ako máte postupovať, keď stratíte doklady? zobrazený najskôr Hlavné správy.