Viedeň 8. februára 2018 (HSP/KAP/Foto:univie.ac.at)

Aké miesto má kríž na verejnosti? Rozhodnutie Viedenskej univerzity poskytuje tejto ostrej diskusii nový silný impulz. V posluchárňach už nebude visieť kríž na stene, ako informovali noviny „Kurier“ zo stredy
Na snímke budova Viedenskej univerzity

Stalo sa to pre zatvorenie troch posluchární využívaných Katolíckou teologickou fakultou v hlavnej budove univerzity, ktoré mali na stenách kríže. Posluchárne z požiarnych dôvodov zmenili účel. Teologické prednášky budú v iných posluchárňach – a to bez krížov.
Hovorkyňa univerzity poukazuje na to, že tieto priestory už nie sú priradené len jednej fakulte, a preto je náboženský symbol problém. Kríže sú naďalej dovolené v kanceláriách Teologickej fakulty mimo hlavnej budovy. Tri kríže uchovávajú teraz na dekanáte fakulty, dva pôjdu do kancelárií a jeden má byť zapojený do umeleckého projektu.
Toto rozhodnutie kritizoval prodekan fakulty, profesor dogmatiky Jan-Heiner Tück. Odstránenie krížov je „symbolicko-politický zásah historického významu, veď kríže tam viseli od založenia fakulty v r. 1384“, ako povedal profesor pre „Kathpress“. Síce chápe postoj vedenia univerzity v zmysle svetonázorovej neutrality, ale v tomto rozhodnutí badá povážlivú „laicistickú ľubovôľu“ – keby bola vôľa, tak by sa našlo kompromisné riešenie. Prof. Tück pripomenul podobnú diskusiu na Univerzite v Innsbrucku, kde fakulte povolili kríž aspoň v jednej posluchárni. A na univerzite neprebehol ani proces konzultácie, či tvorby mienky k tejto otázke, ako dodal.
Zostáva principiálna nevôľa, pretože s krížom mizne z univerzity nielen ústredný symbol kresťanstva, ale symbol, ktorý formoval „kultúru a históriu Rakúska a zvlášť aj históriu Viedenskej univerzity. Z tohto rozhodnutia hovorí teda istá miera „zabudnutia na históriu“. A kríž je aj sekulárne pochopiteľné „znamenie napomenutia“, pretože človeku pripomína „zraniteľnosť, jeho sklon k omylom, ale aj smrteľnosť“. „Vo vedeckej kultúre trénovanej na dokonalosť a výkony je to rozhodne nie nedôležité znamenie protipólu,“ zdôraznil profesor.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.