Amsterdam 16. augusta 2018 (HSP/Foto: Screenshot YouTube)
 
Exprezident Gruzínska, exgubernátor Odeskej oblasti Ukrajiny a v súčasnosti politický utečenec Michail Saakašvili tvrdí, že ako náhle súčasný prezident Ukrajiny Petro Porošenko prestane byť hlavou štátu, s najväčšou pravdepodobnosťou bude uväznený  v USA. Povedal to v exkluzívnom rozhovore pre ukrajinský denník Strana /Vlasť/.

Na snímke Michail Saakašvili

Na stretnutie s nim sa do Holandska vybrala zástupkyňa šéfredaktora denníka Strana Svetlana Krjukovová. „Ako náhle on (Porošenko – pozn. aut.) prestane byť prezidentom, neprijme ho ani jeden štát alebo ho momentálne vydá. V Amerike ho môžu uväzniť, ako Lazarenka (expremiér Ukrajiny Pavel Lazarenko, ktorého v USA odsúdili za pranie špinavých peňazí, krádeže a utajovanie finančných prostriedkov na zahraničných účtoch – pozn. aut.), pretože FBI už má na neho celý fascikel,“ vyhlásil Saakašvili.
Saakašvili porovnal osud Porošenka s Lazarenkom, ktorý utiekol do USA v nádeji, že tam získa azyl – avšak bol zatknutý a uväznený. Prízvukoval, že počas vyšetrovania „aktivít“ Porošenka sa určite nájdu jeho mnohopočetné „hriechy“: korupcia, rozkrádanie štátneho majetku, machinácie s pozemkami a pod.
V tejto súvislosti ukrajinské médiá už viackrát poukázali na to, že Porošenko sa môže stať „najväčším nepriateľom USA“ práve pre špekulácie s pozemkami. V súčasnosti je najväčším majiteľom pôdy na Ukrajine a práve preto odmieta schváliť zákon o predaji pôdy zahraničným vlastníkom. Na druhej strane Washington tlačí, aby sa na Ukrajine rozbehla privatizácia pôdy, o ktorú majú záujem viaceré americké spoločnosti.
Práve to je jeden z dôvodov, prečo sa Saakašvili domnieva, že USA nakoniec odstránia Porošenka, aby nezavadzal počas privatizácie a predaja pôdy na Ukrajine a nahradia ho „pohodlnejším“ prezidentom.
Eugen Rusnák
 
Celý rozhovor s Michailom Saakašvilim si môžete pozrieť tu:

 
Príspevok Videorozhovor s Michailom Saakašvilim: „Ako náhle Porošenko prestane byť prezidentom Ukrajiny, môžu ho uväzniť v USA“ zobrazený najskôr Hlavné správy.