Na Africkom pohári národov hráčov do 20 rokov išlo do tuhého. V predĺžení semifinálového zápasu medzi Zambiou a Juhoafrickou republikou odrazu začali hráči padať na trávnik. Nikto nevedel, čo sa deje. Išlo o podozrenie, že sa jedná o teroristický útok. Po chvíli však vysvitlo, že to majú na svedomí nešikovní policajti.

Semifinálový zápas majstrovstiev Afriky medzi hráčmi do 20 rokov Zambie a Juhoafrickou republikou dospel až do predĺženia. Po 90. minútach svietil na svetelnej tabuli výsledok 0:0. Nebol to ničím výnimočný zápas, až do štrnástej minúty predĺženia. Odrazu začali hráči oboch mužstiev padať na trávnik, ako by ich niekto postrelil. Držali si pri tom ruky na tvári, pretože sa dusili z neznámej látky. Nik nevedel, čo sa deje. Prvotný strach viedol k domnienke, že ide o teroristický útok.

Tréneri ihneď stiahli svoje mužstvá z hracej plochy a hlavný rozhodca duel prerušil. Realizačné tímy podali futbalistom uteráky, aby si chránili tvár. Po krátkej chvíli vyšlo najavo, že príčinou dusenia aktérov zápasu bol slzotvorný plyn. Policajti ho totiž museli použiť na nespratných fanúšikov. „Mimo štadióna bol dav ľudí, ktorý sa mobilizoval a chcel nútene preniknúť na tribúny. Do policajných príslušníkov začali vandali hádzať rôzne predmety a pyrotechniku. Polícia bola následne nútená použiť slzotvorný plyn, aby ich upokojila. Fúkal však silný vietor a v dôsledku toho sa plyn dostal až do útrob štadióna,“ povedal vo vyjadrení policajný hovorca Esther Katongo.

Po niekoľkých minútach duel napokon pokračoval. V 108. minúte rozhodol stredopoliar Zambie gólom o postupe do finále. Zambia si v ňom zmeria sily so Senegalom.