Dohoda o prímerí je teda opäť v hre, niekoľko hodín po tom, čo stroskotala. Evakuácia z malého územia ešte stále kontrolovaného povstalcami vo východnom Aleppe sa mala pôvodne začať dnes na svitaní, ale v ranných hodinách sa obnovilo ostreľovanie. Povstalci obvinili sýrsku vládu prezidenta Bašára Asada a jej spojencov z prekazenia dohody tým, že kládli nové podmienky.  

Prímerie v severosýrskom Aleppe malo pôvodne vstúpiť do platnosti už v stredu nadránom, pričom sa mala začať aj evakuácia civilistov a ranených ľudí z východnej časti Aleppa ovládanej povstalcami. Táto pôvodná dohoda o prímerí však stroskotala. Hovorca skupiny Ahrár aš-Šám povedal, že dohodu potom predsa len zachránili. Jeho slová potvrdili aj hovorcovia ďalších dvoch povstaleckých skupín.

Ostreľovanie a nálety na malú oblasť v sýrskom meste Aleppo, ešte stále ovládanú opozičnými povstalcami, v stredu neskoro večer prestali – a to po celodennom intenzívnom bombardovaní. Vyhlásili to obyvatelia mesta. Vládne zdroje v častiach Aleppa, kontrolovaných režimom sýrskeho prezidenta Bašára Asada, takisto hlásili pokoj.

Prímerie je stále ohrozené

Stovky tureckých a sýrskych demonštrantov sa dnes večer zhromaždili pred iránskym konzulátom v Istanbule a obvinili Teherán zo zmarenia pôvodnej dohody o prímerí, ktorá mala zastaviť krvavý kúpeľ v sýrskom meste Aleppo. Demonštranti skandovali „Irán, si vrah! Odíď zo Sýrie!“ A držali v rukách transparenty s nápisom „Zachráňte Aleppo“.

Zdevastované Aleppo

Prímerie, ktoré malo zaručiť pokojnú evakuáciu povstalcov a civilistov zo štvrtí Aleppa ešte stále ovládaných opozíciou, dnes už skôr stroskotalo. Kým v tureckom Istanbule prebiehala demonštrácia, sýrske povstalecké skupiny oznámili, že dohoda o prímerí v Aleppe je opäť v hre.

Turecko, opoziční aktivisti a povstalci tvrdia, že prevažne Irán je zodpovedný za zlyhanie pôvodnej dohody o prímerí a evakuáciách, keďže Teherán kládol nové podmienky výmenou za bezpečný odchod ľudí z východného Aleppa. Libanonské šiitské milície radikálneho hnutia Hizballáh, kľúčová súčasť ozbrojených síl v Aleppe podporujúcich sýrsku vládu prezidenta Bašára Asada, dnes večer varovali, že rozhovory o dohode o evakuáciách z Aleppa „ohrozujú nové komplikácie“. Hovorca dôležitej povstaleckej frakcie dnes už skôr povedal, že dohoda o Aleppe nebude zahŕňať evakuáciu z dvoch šiitských dedín, ktoré oblieha ozbrojená opozícia, a to napriek požiadavkám vlády.

V mraze a daždi čakajú na autobusy

Obyvatelia povstalcami ovládanej časti vo východnom Aleppe dnes dúfajú, že neistá dohoda o prímerí vydrží a umožní civilistom aj zraneným odísť z dosiaľ intenzívne bombardovaného maličkého územia. Prímerie začalo platiť okolo stredajšej polnoci a hoci ťažké boje ustali, prichádzali ešte správy o zrážkach, napríklad o útokoch povstalcov na vládne pozície a civilné oblasti.

Pôvodná dohoda o evakuáciách, vyrokovaná Tureckom a Ruskom, mala byť uplatnená o 24 hodín skôr, ale stroskotala, takže sa nikto nestihol dostať von z východného Aleppa. Ľudia čakali v chlade a daždi na ohlásený odvoz autobusmi, ale márne. Podľa novej dohody majú byť evakuovaní najprv civilisti a ranení; bojovníci budú odvezení z enklávy v nasledujúcich dňoch.

Ráno pred evakuáciou v

Stále nie je jasné, či militanti budú môcť odísť aj so svojimi osobnými zbraňami a aký bude osud bojovníkov z teroristickej siete al-Káida. Zároveň dve šiitské dediny na západ od Aleppa, ktoré sú lojálne vláde sýrskeho prezidenta Bašára Asada, tiež požadujú evakuáciu z humanitárnych dôvodov, pretože sú obliehané a intenzívne bombardované opozičnými povstalcami. Situácia týchto dedín je takisto stále nejasná.

Sily prezidenta Asada začali pozemnú ofenzívu na znovudobytie štvrtí v Aleppe, kontrolovaných povstalcami, presne pred mesiacom. Tieto štvrte sú pod kontrolou ozbrojenej opozície od roku 2012. Približne pred piatimi mesiacmi ich vládne sily začali obliehať, potom začali aj s neustálym ostreľovaním či bombardovaním.

Vo vnútri blokov domov na rozlohe dvoch štvorcových kilometrov, ktoré ešte kontrolujú povstalci, sú údajne tisíce ľudí. Toto územie tvorí už len dve percentá pôvodnej enklávy. OSN tvrdí, že humanitárna situácia je tam katastrofálna.