VIDEO Môže za smrť počasie? Rozsudok v prípade Matúška (†6), ktorého na školskom dvore privalil strom

V prípade tragickej smrti školáka Matúška (†6) dnes Okresný súd Bratislava IV. oslobodil spod obžaloby všetkých štyroch obžalovaných.

Rozsudok ale stále nie je právoplatný, keďže sa voči nemu odvolala prokurátorka.

Právnika odvolanie prekvapilo

Rozsudok považujem za spravodlivý, zvíťazil zdravý rozum. Skôr ma prekvapuje, prečo došlo k odvolaniu zo strany prokuratúry. Treba sa pýtať na druhej strane,“ vyjadril sa krátko po pojednávaní právny zástupca riaditeľa školy Viliam Karas.

Dodal, že odvolanie prokurátorky ho prekvapuje. „Dôkazy sú jednoznačné a odôvodnenie je tak presvedčivé, že tu nie je priestor ani na podanie obžaloby nieto na konanie pred súdom,“ ujasnil.

Zavážili znalecké posudky

Rozhodnutie sudkyne sa opieralo predovšetkým o znalecké posudky a výpovede svedkov. Osudný strom, ktorý na školskom dvore zavalil školáka Matúška, vyzeral podľa odborníkov navonok v poriadku a voľným okom nemohol nikto spozorovať, že jeho koreň bol poškodený.

Hniloba koreňového systému sa neprejavila typickými prejavmi a strom sa javil ako zdravý,“ citovala sudkyňa. Udalosť podľa súdu obžalovaní nemohli predvídať. Pod tragédiu sa navyše podpísalo kalamitné počasie, keďže v osudný deň padal hustý a ťažký sneh.

Na súdne pojednávanie sa dostavil aj otec nebohého Matúška. Po vynesení rozsudku sa pre médiá odmietol vyjadriť. Bolo však viditeľné, že so stratou synčeka sa nezmieril ani po rokoch.

Čo sa vlastne stalo?

V osudný deň husto snežilo. Školáci zo spojenej základnej školy svätého Františka z Assisi sa cez prestávku išli hrať na dvor. Svedok, ktorý ako bývalý zamestnanec školy vypovedal v novembri 2016 uviedol, že keď sa už všetci chystali dnu, začuli obrovský praskot.

Všimli si spadnutý strom. Zazneli výkriky o pomoc a zrazu uvideli žiaka, ktorý nemo stál a pozeral sa na jedno miesto. „Tak som sa rozbehol k tomu miestu a zbadal som zavaleného chlapca. Snažil som sa nejakým spôsobom strom odstrániť, to sa mi nepodarilo a tak som kričal na manželku, aby volala záchranku a hasičov," rozprával na súde.

Chlapca sa napokon poradilo vyslobodiť, no bolo už neskoro. Napriek snahe záchranárov trpel zranenia nezlučiteľné zo životom.

Zastali sa zamestnancov školy

Matúškovu smrť znášala ťažko jeho rodina aj spolužiaci. O udalosti nahrala skupina S.I.L.A pesničku Nebo má ďalšieho anjela. Stanovisko na webovej stránke školy vydalo ešte v roku 2015 aj Rodičovské združenie sv. Františka. Rodičia sa v ňom zastali zamestnancov školy.

Nakoľko v tejto záležitosti už boli aj medializované obvinenia voči zamestnancom našej školy, dovoľujeme si vyjadriť verejnú podporu riaditeľovi školy a pedagógom i nepedagogickým zamestnancom Spojenej školy sv. Františka z Assisi v Bratislave,“ uviedli v stanovisku, v ktorom tiež vyjadrili hlbokú ľútosť nad udalosťou.

ZDROJ >>

Komentujte :)