Spopolnené pozostatky 90-ročného lídra vypravili spoločne s pohrebným sprievodom na vyše 800-kilometrovú cestu z ministerstva obrany v Havane. Uložené sú v malej cédrovej rakve, ktorú zdobí kubánska vlajka.

Na 3. decembra je v Santiagu de Cuba naplánované veľké smútočné zhromaždenie. Uloženie urny sa uskutoční o deň neskôr na tamojšom cintoríne sv. Ifigénie, čím sa zavŕši deväťdňový štátny smútok, ktorý vyhlásila kubánska vláda. Urna s popolom putuje po trase, akú v opačnom smere absolvoval Castro v roku 1959, keď bol pod jeho vedením zosadený režim diktátora Fulgencia Batistu a na Kube zvíťazila revolúcia.

Urna s popolom zosnulého

Fidel Castro zomrel v piatok vo veku 90 rokov, desať rokov po tom, čo sa pre zlý zdravotný stav vzdal moci a prenechal ju svojmu bratovi Raúlovi. K moci sa dostal v roku 1959. Obdivovali ľavičiari a ľudia z rozvojového sveta, ktorí ho vnímali ako revolučne naladeného zástancu chudobných.

Na oficiálnych smútočných obradoch na Námestí revolúcie v centre hlavného mesta sa v priebehu uplynulých dvoch dní zišli desaťtisíce Kubáncov, ktorí nechceli premeškať príležitosť vzdať svojmu bývalému lídrovi poslednú poctu. Vyvrcholením dvojdňových obradov bol v utorok míting na havanskom Námestí revolúcie, kde sa Castro často prihováral tisícom svojich stúpencov.