Bratislava 29. augusta 2018 (HSP/Foto:sreenshot video Facebook)
 
Projekt “Amerika na cestách”, ktoré spustilo americké veľvyslanectvo 13. augusta, sa pomaly blíži ku koncu. V rámci projektu chodia predstavitelia tejto ambasády po slovenských mestách, kde ľuďom prinášajú vlastný pohľad na dejinné udalosti. Prinášame vám exkluzívne video z Brezovej pod Bradlom, kde sa uskutočnilo jedno zo stretnutí s občanmi.

Na snímke diváci počas premietania

“100 rokov od vzniku Československa a 25 rokov samostatného Slovenska sú významné výročia. Preto je dôležité pripomenúť si priateľstvo medzi Slovákmi a Američanmi a hovoriť o našej spoločnej histórii. Dodnes nás spája hlavne túžba po slobode. Treba rozprávať aj o jednotlivých ľudských príbehoch, Slováci sa vedeli v Amerike vždy dobre presadiť. Ja a moji americkí kolegovia sa tešíme do regiónov, pretože nás zaujíma čím ľudia žijú, čo ich trápi, kde vidia riešenia. Veríme, že sa od ľudí v regiónoch veľa dozvieme a dúfame, že aj oni od nás,” uviedol na sociálnej sieti veľvyslanec USA na Slovensku Adam Sterling o netradičnej roadshow.
Prvé stretntutie s občanmi sa uskutočnilo v Brezovej pod Bradlom. V rámci tejto Roadshow americká ambasáda premieta videoklip, kde stručne prechádza historickými obdobiami Československa a Slovenskej republiky.
Videoklip vytvára dojem, akoby Československo od nacizmu zachránili Spojené štáty Americké a nie vtedajší Sovietsky Zväz.
“Nacizmus je porazený a v ‘48. je otvorený americký konzulát. Červené ticho ho však čoskoro opäť umlčí a opustená budova 40 rokov čaká na opätovnú zmenu farby. Ďalšiu vlnu Slovákov to viac ťahá ku hviezdam ako ku kosáku. V telke zatiaľ beží zrnitý film s názvom 40 rokov v izolácii, bez reklám, bez duše, bez popcornu. Čaká sa na študentov, ktorí nájdu kľúč, ako nežne vdýchnu život zmrznutej krajine,” hovorí sa vo videoprezentácii.
Následne uviedli najlepšie výdobytky demokracie po roku 1989 a to cestovanie, rapovanie, študovanie a sledovanie sitcomov, v pozadí s obrázkom hamburgeru.
Na záver ešte spomenuli údajné ruské hackerské útoky: “Sloboda je ten najlepší softvér, ktorý sa nám podarilo nainštalovať. Sloboda sa však neapdejtuje sama. Dávajme pozor, aby nám ju znova nehackli.”
Video si môžete pozrieť tu.
Samuel Gdovin
 
Príspevok Video: Ako americká ambasáda šíri propagandu na Slovensku zobrazený najskôr Hlavné správy.