Bratislava 2. januára 2018 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

Najvyšší súd SR pod vedením Daniely Švecovej len niekoľko dní pred Vianocami uzavrel zmluvu o prenájme dvoch luxusných vozidiel na jeden rok od spoločnosti PP Rent Cars vo výške 47 tisíc eur. Podpisu kontraktu prechádzal prieskum trhu, informuje o tom denník Nový čas.

Na snímke predsedníčka Najvyššieho súdu SR Daniela Švecová

Vozový park Najvyššieho súdu sa tak rozrastie o novú Škodu Superb a Volkswagen Multivan v najvyššej výbave. Zmluva hovorí o prenájme na jeden rok, ktorý sa bude uhrádzať v mesačných splátkach, celkovo by malo ísť o sumu 47 tisíc eur. „Počas doby nájmu znáša nájomca bežné náklady na prevádzku motorového vozidla,“ píše sa v zmluve na dočasné užívanie áut. Tá zahŕňa komplexné poistenie vozidiel aj výmenu pneumatík a pravidelnú údržbu auta. V zmluve sa okrem iného uvádza, že na tých to vozidlách je podľa dohodnutých podmienok možné najazdiť 5 tisíc km mesačne.

Kontroverznosť celej zmluvy umocňuje fakt, že neobsahuje možnosť vozidlá odkúpiť a nikde sa prípadné ponechanie vo vlastníctve Najvyššieho súdu nespomína. „Dňom uplynutia dohodnutej doby nájmu je nájomca povinný vrátiť vozidlo prenajímateľovi v stave, v akom ho prevzal, s prihliadnutím na bežné opotrebenie a prenajímateľ je povinný ho prevziať,“ upresňuje sa v kontrakte so spoločnosťou PP Rent Cars.

Denník Nový čas uvádza, že podľa nemenovaného zdroja z oblasti leasingu luxusných áut je cena stanovená v predmetnej zmluve Najvyššieho súdu premrštená: „Za jeden rok zaplatia približne polovicu auta. Je to premrštená suma.

Najvyšší súd však odmietol komentovať na aké účely potrebuje luxusné vozidlá v plnej výbave.