Vianočné posolstvo kresťanov odmieta čisto politický prístup k Jeruzalemu

Vatikán 21. decembra 2017 (HSP/TK KBS/RV/Foto.TASR/AP-Oded Balilty)

„My, patriarchovia cirkví v Jeruzaleme pred blížiacimi sa Vianocami znovu potvrdzujeme našu jasnú pozíciu volajúc po uchovaní statusu quo Svätého mesta, až kým nebude dosiahnutá spravodlivá mierová dohoda medzi Izraelčanmi a Palestínčanmi na základe rokovaní a medzinárodného práva.“ To sú slová vianočného posolstva s trinástimi podpismi patriarchov a čelných predstaviteľov cirkví v Jeruzaleme, medzi ktorými figurujú aj apoštolský administrátor Latinského jeruzalemského patriarchátu Mons. Pierbattista Pizzaballa a kustód Svätej zeme P. Francesco Patton OFM.
Ilustračné foto

V posolstve, ktoré povzbudzuje k duchovnému prežívaniu vianočných sviatkov a k spojeniu sa v modlitbe za pokoj, dali kresťanskí predstavitelia osobitný priestor obrane svätých miest Jeruzalema pred spolitizovaním, keď píšu:
„Kresťania Svätej zeme vedia, že ich prítomnosť a svedectvo je úzko späté so svätými miestami a ich prístupnosťou ako miest schádzania sa a stretávania sa v prospech jednoty medzi národmi rozličných náboženstiev. Práve sväté miesta dávajú regiónu jeho význam. Akýkoľvek výlučný politický prístup k Jeruzalemu oberie mesto o jeho skutočnú podstatu a charakter a posunie na klzkú plochu tie mechanizmy, ktoré udržiavali mier po stáročia. Jeruzalem je posvätný dar, svätostánok, posvätná pôda pre celý svet. Pokusy privlastniť si Sväté mesto Jeruzalem alebo ho ohraničiť v zmysle výlučnosti povedie k veľmi temnej realite.“

Hlavné Správy

Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.