Washington 26. októbra 2017 (HSP/Foto:TASR/AP-Michael Probst)

V priebehu tohoto týždňa by v medzinárodnej leteckej preprave začať platiť nové bezpečnostné opatrenia, s ktorými prišli najmä ázijské spoločnosti ako Emirates či Royal Jordanian. Rovnaké opatrenia už oznámili aj európske a americké airolinky ako Air France, informovala agentúra AP.
Ilustračné foto

Americký Úrad pre bezpečnosť v doprave (TSA) taktiež oznámil, že dôkladnejšom previerkami budú musieť prejsť všetci pasažieri mieriaci do USA, a to aj vrátane Američanov.
“Tieto nové bezpečnostné opatrenia sa týkajú všetkých osôb, medzinárodných cestujúcich i občanov USA, ktorí cestujú do Spojených štátov,” povedala hovorkyňa TSA Lisa Farbsteinová pre Washington Post s tým, že kontroly budú vykonávané na tom letisku, z ktorého pasažier do USA ako posledný odletí. Ak teda do USA letia s prestupom, kontroly podstúpi pri prestupe.
“Nové opatrenia ovplyvnia všetky lety z letísk, ktoré slúžia ako posledný prestupový uzol pri letoch do Spojených štátov,” vysvetlila hovorkyňa TSA. Súčasťou novej procedúry sú bezpečnostné pohovory, ktoré vykonajú zamestnanci aeroliniek. Reuters tiež uvádza, že do USA denne z 280 letísk v 105 krajinách lieta nad 2000 komerčných spojov s celkovým počtom je 325-tisíc cestujúcich.
Opatrenie prichádza potom, čo administratíva prezidenta Donalda Trumpa uvažovala o zákaze notebookov na palube lietadiel. Toto obmedzenie nakoniec USA z dôvodu teroristickej hrozby vyhlásili len pre niekoľko špecifických leteckých spoločností najmä z Blízkeho východu.
K novinkám v leteckej preprave patria aj bezpečnostné pohovory, ktoré budú ako prvé platiť pri letoch francúzskej spoločnosti Air France, neskôr sa pridajú Cathay Pacific, EgyptAir, Emirates a Lufthansa. Spoločnosť Royal Jordanian oznámila, že sa chystá pripojiť v polovici januára. Air France začne vykonávať pohovory najskôr na parížskom letisku Orly a v novemebri na ďalšiom letisko Charlesa de Gaulla.
Okrem toho Francúzi oznámili, že nová bezpečnostná kontrola bude mať podobu dotazníka. Emirates vo vyhlásení hovorí o predbežných bezpečnostných pohovoroch v špeciálnych priehradkách, na ktoré potom naviažu už teraz zavedené kontrolné opatrenia pri vstupnej bráne do lietadla.
Hovorca Royal Jordanian, Basel Kilani, sa vyjadril, že nové pohovory s cestujúcimi by sa mali konať po odbavení bazožiny v priestore check-in. Kilani povedal, že nevie, aký typ otázok sa budú pýtať. Povedal, že spoločnosť Royal Jordanian požiadala o odloženie vykonávania opatrení až do januára, a že im zo strany úradov bolo vyhovené.
Africký prepravca EgyptAir uviedol, že popri pohovoroch budú súčasťou opatrení tiež dôkladnejšie prehliadky batožiny aj cestujúcich. O podobných opatreniach informovala aj Lufthansa, ktorá už teraz dodatočne preveruje elektronické prístroje pasažierov.