Moskva 10. júla 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Pavel Lvov)

Nová koncepcia neatomovej lietadlovej lode pre vojenské námorníctvo predpokladá rozmiestnenie morských bezpilotných lietadiel, oznámil v rozhovore pre Sputnik vedúci Krylovovho štátneho vedeckého strediska Pavel Filippov

Ťažký lietadlový krížnik Admirál Kuznecov

“Vypracovali sme koncepčný model viacúčelovej lietadlovej lode s plynovou turbínou o malom výtlaku, asi 40 tisíc ton… Celkom môže byť na palube rozmiestnených okolo 40 lietadiel a vrtuľníkov, a dokonca aj viac,” dodal.

Filippov nevylúčil tiež rozmiestnenie najnovších ruských palubných bezpilotných lietadiel typu Ochotnik. Projekt tohto ťažkého drona vyvíja spoločnosť Suchoj a prvý let je naplánovaný už na tento rok. Okrem toho je možné rozmiestniť na lietadlovej lodi stíhacie lietadlá Su-57.

“Teoreticky sa dá istý počet týchto lietadiel vziať na palubu za podmienok ich ‘prispôsobenia moru’ – zníženia váhy a zmeny niektorých prvkov konštrukcie,” vysvetlil Filippov.

Podotkol pritom, že sa zatiaľ neuvažuje o Su-57 ako o lietadle palubného letectva.

Celková hodnota projektu novej lietadlovej lode sa odhaduje na 200 miliárd rubľov (71,5 miliardy Čk), doba jej výstavby na päť rokov (od okamihu podpísania zmluvy o výstavbe vrátane technického projektovania až do spustenia na vodu). Krylovove štátne vedecké stredisko očakáva uzavretie zmluvy s Ministerstvom obrany RF o vypracovaní predbežného projektu lode.

V súčasnej dobe je v zložení ruského vojenského námorníctva len jedna lietadlová loď, presnejšie povedané, ťažký lietadlový krížnik Admirál Kuznecov, ktorý bol sprevádzkovaný už v roku 1991. V súčasnej dobe prechádza modernizáciou, jeho prevádzka má byť obnovená o dva roky.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj