Slovensko 29. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto: TASR/AP- Yonhap, Ha Sa-hun)

Silný vietor momentálne spôsobuje viacero problémov. Skomplikoval aj premávku vlakov. Na viacerých miestach spadli na trať stromy, prípadne ich pád poškodil trakčné vedenie
Ilustračné foto

“Situáciu s neprejazdnosťou tratí sme od predpoludnia riešili na siedmich úsekoch, väčšinou na západnom Slovensku,” informovala hovorkyňa Železníc Slovenskej republiky (ŽSR) Martina Pavliková.
Neprejazdný podľa jej slov je v súčasnosti úsek Senica – Jablonica, taktiež úsek Skalica – Holíč nad Moravou. “K prerušeniu premávky došlo v priebehu dňa i na trati Papraď – Čachtice, rovnako i na Orave na trati Kraľovany – Párnica, kde prekážku odstránili,” uviedla hovorkyňa.
Stále je však neprejazdný úsek medzi Čadcou a Krásnom nad Kysucou, kde približne o 12.15 h narazil vlak do spadnutého stromu. “Nikomu sa pri tejto kolízii nič nestalo, ” zdôraznila hovorkyňa. S prejazdnosťou sú problémy aj na úseku Tatranských elektrických železníc medzi Vyšnými Hágmi a Štrbským Plesom a na ozubnicovej železnici medzi Štrbou a Štrbským Plesom.
“Pracovníci ŽSR sú v teréne a pracujú na čo najrýchlejšom odstránení problémov,” dodala Pavliková. Na miestach, kde to bolo potrebné, bola nasadená náhradná autobusová doprava.
Počasie spôsobuje meškanie alebo odrieknutie viacerých vlakových spojov
Viaceré vlakové spoje majú z dôvodu poveternostných podmienok meškanie. Informuje o tom Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) na svojom twitterovom účte.
Odrieknutý je napríklad IC 513 vlak v úseku Bratislava Hlavná stanica – Trnava. Stominútové meškanie nabral IC vlak 514 z Košíc do Bratislavy pre poruchu trolejového vedenia. Vlaková doprava je pre nepriaznivé počasie prerušená v úseku Krásno nad Kysucou – Čadca a Vyšné Hágy – Štrbské Pleso.
Vietor strhol i trakčné vedenie na trati medzi Prahou a Budapešťou, stoja teda aj medzinárodné vlaky. Meškania majú i vlaky smerujúce na Slovensko z Českej republiky, napríklad vlak Ex 127 z Prahy do Žiliny mešká na území ČR 136 minút.
Zoznam všetkých odrieknutých alebo meškajúcich vlakových spojov je k dispozícii na twitterovom účte ZSSK www.twitter.com/zssk_mimoriadne.
Úsek cesty Štrbské Pleso – Vyšné Hágy je po odstránení stromov prejazdný
Pre popadané stromy cestári v spolupráci s dopravnou políciou v nedeľu na poludnie uzatvorili úsek cesty Štrbské Pleso – Vyšné Hágy. Ako pre TASR potvrdil Peter Zadžora z oblastného dispečingu Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja, úsek je už prejazdný.
Popadané stromy do troch hodín odstránili a momentálne sú v Tatrách všetky cesty prejazdné. “Rovnako kopec Vernár je prejazdný, je tam vodič so sypačom. Sypače sú i v Tatrách, kde momentálne sneží. Od piatka sme fungovali v provizórnych službách a oddnes nastupujeme plné služby,” uviedol Zadžora.
“Máme hlásených niekoľko popadaných stromov v okresoch Poprad a Vranov nad Topľou. Nie je to nič extrémne, závisí to od toho, ako zafúka,” doplnil pre TASR operačný dôstojník Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Prešove.
Bratislava: Spadnutý strom zablokoval premávku linky č. 43
Počasie skomplikovalo aj situáciu v mestskej hromadnej doprave (MHD) v hlavnom meste. V dôsledku silného vetra a spadnutého stromu na komunikáciu momentálne nepremáva autobusová linka. 43, spájajúca Patrónku s miestami v bratislavskom lesoparku.
“Na trase tejto linky spadol v krátkom čase už druhý strom,” informoval TASR hovorkyňa Dopravného podniku Bratislava (DPB) Adriana Volfová. Pripomenula, že v súvislosti s výstrahou pred silným nárazovým vetrom DPB posilnil hliadky dopravného i energo dispečingu.
Podľa aktuálnej výstrahy Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) platí pre oblasť celého juhozápadu Slovenska výstraha najvyššieho, 3. stupňa pred silným vetrom. V nárazoch môže do 15.00 h na niektorých miestach dosiahnuť rýchlosť až 125 km/h.
Výstraha pred silným vetrom platí pre celé Slovensko.