Bratislava 10. decembra 2018 (HSP/Foto:SITA-Diana Černáková)
 
Na Slovensku dlhšie obdobie rezonovali informácie o potenciálne nebezpečných lacných potravinách pôvodom z Poľska. Najnovšie je problémom pre veterinárov lacná hydina z Ukrajiny. Ide vraj o zavádzanie slovenských spotrebiteľov, uviedla to televízia Markíza

Ilustračné foto

Domáci hydinári zaznamenali v poslednom období pokles objednávok a predaja. Rozhodli sa preskúmať dôvody uvedeného trendu  zistili, že z pultov predajní ich vytláča najmä produkcia z Ukrajiny, ktorá sa vyznačuje nižšou cenou.
V piatich najväčších reťazcoch pôsobiacich na našom území bolo identifikovaných viac ako 50 položiek hydiny pochádzajúcej zo zahraničia. Najväčšími dovozcami sú podľa TV Markíza Česko, Poľsko, Maďarsko, Rumunsko a Ukrajina. A práve náš východný sused podľa slovenských hydinárov v poslednom období výrazne expanduje.
“Slovenská republika je jediným štátom v priestore strednej Európy, ktorý umožnil producentovi z Ukrajiny si na svojom území zriadiť prevádzku. Ukrajinci do závodu na Slovensku vozia celé kurčatá – už porazené – a tu ich rozrábajú,” uviedli pre televíziu Markíza hydinári s tým, že takáto cesta z Ukrajiny trvá minimálne jeden deň, keďže ide o vzdialenosť cez tisíc kilometrov.
Nízke ceny ukrajinskej hydiny môžu podľa slovenských producentov pochovať kvalitnú domácu výrobu a ohroziť aj zdravie ľudí. Hoci kontroly veterinárov hrozbu nepotvrdili, hovoria o zavádzaní spotrebiteľov.
Hydina zo slovenského závodu ukrajinského producenta smeruje aj na západné trhy, napríklad do Rakúska, kde sa predáva ako slovenský produkt.
 
Príspevok Veterinárov znepokojuje lacný dovoz hydiny z Ukrajiny. Kurence mieria na západ a tvária sa ako slovenské zobrazený najskôr Hlavné správy.