Moskva 26. marca 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Yuriy Somov)
 
Vedenie ZSSR sa samo vyhlo účasti v procese zjednotenia Nemecka koncom 80. rokov, nezabezpečilo národné záujmy budúceho Ruska a nepožiadalo záruky bezpečnosti občanov NDR a tým zradilo svojich priateľov, domnieva sa veterán Služby zahraničnej rozviedky Ruskej federácie Georgij Sannikov, ktorý v sovietskej dobe získaval informácie o Západnom Nemecku

Ilustračné foto

K zjednoteniu Nemecka došlo oficiálne 3. októbra 1990, kedy sa NDR a Západný Berlín stali súčasťou SRN. V novembri tohto roku uplynie 30 rokov od pádu Berlínskeho múru, čo prakticky znamenalo zjednotenie Nemecka.
To, ako to prebiehalo, to bola naša hanba. Sovietske vedenie sa bez dodržania akejkoľvek slušnosti prakticky vyhlo účasti v týchto udalostiach. Zjednotenie NDR a SRN prebehlo absolútne bez našej účasti v súlade s politikou Západu. Odovzdali sme NDR, ako sa hovorí, ,aj s chlpmi. To bol absolútne nesprávny postup,povedal Sannikov v interview pre Sputnik.
Zradili sme ľudí, ktorí boli nielen našimi spojencami, ale aj priateľmi. Sovietske vedenie malo predsa možnosť v súlade s medzinárodným právom požadovať listinné záruky bezpečnosti všetkých občanov NDR, a to vrátane tajných služieb. Mali sme si ponechať aspoň symbolický kúsoček v rozmere dvoch hektárov, lebo naši protivníci sú neustále prítomní v Nemecku. V takom prípade by tam doteraz bola aj naša vojenská prítomnosť,dodal.

Sannikov uviedol príklad Markusa Wolfa, bývalého náčelníka rozviedky NDR. Ten v roku 1990 prišiel do Moskvy, pretože mal obavy o svoj život v Nemecku, ale nezískal podporu najvyššieho politického vedenia ZSSR. Potom ho v Nemecku odsúdili na šesť rokov väzenia. Nakoniec bol ten rozsudok zrušený a Wolf vyšiel na slobodu.
Musím povedať, že naša Služba zahraničnej rozviedky obnovila spravodlivosť v kauze Wolfa. Pozývala ho do Moskvy, on prichádzal, veľmi vrelo ho vítali a vyjadrovali úprimnú úctu. A to nielen za spoluprácu so sovietskou rozviedkou, ale aj za lásku k Rusku,povedal Sannikov.
 

Príspevok Veterán rozviedky skritizoval úlohu vedenia ZSSR v zjednotení Nemecka zobrazený najskôr Hlavné správy.