Bratislava 28. júla 2019 (HSP/Foto: TASR)

Uhorková sezóna vrcholí. Televízie zápasia s nedostatkom tém, ale našťastie tu máme pánov Matoviča a Trubana. Títo statoční pištoľníci sa neskrývajú za vysokými uhorkovníkmi a melónovníkmi, ale odvážne pália po sebe ostrými semienkami pravdy a lásky, aby… prečo vlastne? No, áno, aby na nich občania nezabudli

Na kombosnímke vľavo v strede Michal Truban, vpravo Igor Matovič

Lídri strán Progresívne Slovensko a Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti Michal Truban a Igor Matovič usporiadali pre prázdninujúce deti a mládež veselé a zároveň poučné rozprávkové predstavenie. Dej sa odohráva v uhorkovom sade, v ktorom sa dvaja kovboji ostreľujú odvážnymi, ale zároveň opatrnými slovami, aby divák videl, akí sú zásadoví, ale aby si nezavreli dvere, lebo vedia, že keby na to prišlo, budú sa musieť spojiť, aby skladali vládu. Takéto zviditeľňovanie robí dobre na volebné preferencie, a tiež niekedy na bránicu pozorovateľa.

To veselé okydávanie je samozrejme iba naoko, po skončení predstavenia sa herci umyjú a podajú si ruky. Lenže zaujímavé na tom je, že nie všetko sa dá celkom zmyť, na ich kovbojskom obleku sem-tam ktorési semienko pravdy a lásky ostane prichytené. A práve preto je dobré si predstavenie pozrieť a zapamätať si, čo herci povedali. Môže sa to zísť.

Štvrtková tlačovka Matoviča bola reakciou na tlačovku Trubana, a tá zas bola reakciou na predošlú tlačovku Matoviča, ktorá bola reakciou… atď. Písali sme o tom už na viacerých miestach, ale pozrime sa teraz bližšie na dve z nich, a na posolstvá, ktoré vedome či mimovoľne obaja statoční pištoľníci vystrelili jeden na druhého, ale najmä nám ostatným.

Truban zvolal tlačovku, aby okomentoval „konšpiračné vyjadrenia šéfov strán Smer-SD a OĽaNO Roberta Fica a Igora Matoviča“. Uviedol: „My sa s nimi nechceme hádať, my im to nechceme vraciať, ale chceme im nastaviť zrkadlo, aby sme im ukázali ako ináč chceme my robiť politiku,“ povedal na úvod Truban a následne vyhlásil, že Fico aj Matovič patria do starej generácie politikov, ktorých treba vymeniť. A naozaj, to nie je hádanie. Vymeníme vás a hotovo – je tu nejaká hádka?

Zľava: Primátor mesta Bratislava Matúš Vallo, predseda hnutia Progresívne Slovensko Michal Truban a predseda strany SPOLU Miroslav Beblavý počas tlaèovej konferencie v Primaciálnom paláci o ukončení výberového konania na šéfov mestských podnikov v Bratislave

No možno je to zábavné, ale až taká zábava to asi nebude, keď príde na to, ako títo podivní ľudia po vyhratých voľbách nebodaj budú skladať vládu a budú sa mať dohodnúť pri riešení tej záplavy praktických otázok so svojimi partnermi s celkom iným hodnotovým nastavením. Celému Slovensku to vŕta v hlave, človek by takmer mal chuť z recesie ich voliť, aby videl tú parádu. Ale o tom sme už písali veľakrát.

Novým prvkom bola rečnícka otázka, ktorú Truban položil: vraj si pozrel Ficove a Matovičove videá a spytuje sa, či oni tými videami nejako prispeli k lepšiemu školstvu či zdravotníctvu, alebo to robia preto, aby si získali voličov konšpiračnými teóriami o tom, že progresívnych a slušných platí nejaký Soros. Neodpovedal však ani na jednu z konkrétnych otázok, ktoré menovaní politici voči jeho táboru vzniesli, a je tiež otvorenou otázkou, do akej miery prispela k lapšiemu školstvu a zdravotníctvu jeho tlačovka.

Na to, že je v politike tak krátko, je jeho repertoár naozaj dosť nudný – je to stále jedna a tá istá pesnička: spájame sa, rastieme, nehádame sa, sme nová generácia politikov, starých treba vymeniť… počúvať stále dokola tých pár stupídnych fráz je naozaj únavné. No ale keď mu to značkový profesionálny imidžmejker takto naordinoval, lebo práve toto je tá správna hyperpopulistická cesta k hlasom jednoduchších hypnotizovaných voličov, tak to tak asi má byť.

Na otázku, či sa ešte hlási ku svojmu dávnemu výroku, že voliť by mali mať možnosť len ľudia, ktorí platia vysoké dane, pretože len tí vedia niečo o živote, Truban odpovedal, že samozrejme si to už nemyslí – ten výrok vraj pochádza z dávnych čias, keď mal len dvadsať rokov. Lenže je to trochu zvláštny postoj od 35-ročného človeka, ktorý zdôrazňuje, že zastupuje mladých a nových politikov: teda dvadsaťroční to ešte majú v hlávkach pomotané, ale 46-ročný Matovič už je starý? V akom veku by potom podľa neho mali ľudia robiť politiku? Je optimálny interval 25 – 40, alebo radšej užší, niekde medzi 30 a 35? Mimochodom, jeho parťáci Štefunko a Beblavý majú 42 rokov, to už budú na konci volebného obdobia v roku 2024 starší ako je Matovič dnes…

Na Trubanovu tlačovku zareagoval Matovič zvolaním svojej tlačovky. Na tej sa, samozrejme, najprv veľmi dôrazne dištancoval od Roberta Fica – veď ako inak. A potom už začal rúbať do novej populistickej opozície, ktorá chce spoločne a progresívne bojovať za slušné Slovensko a za ľudí.

Na snímke predseda hnutia OĽaNO Igor Matovič

Skritizoval fakt, že iniciatíva Za slušné Slovensko od samého začiatku preferovala len tých správnych „našich ľudí“, ktorí dnes sú v stranách PS, Spolu a Za ľudí. Spomenul, že líderka hnutia Za slušné Slovensko Karolína Farská sa stretáva s lídrom strany Spolu Miroslavom Beblavým. Naposledy to vo Washingtone, kde je Beblavý na dovolenke – to Matovič nezabudol len tak akoby náhodou pripomenúť a ukázať aj známu kompromitujúcu fotografiu, na ktorej sú spolu Beblavý, Farská, ďalší člen strany Spolu Dalibor Roháč a popredný americký ideológ neokonzervativizmu Bill Kristol v centrále jedného z dôležitých slniečkových think-tankov American Enteprise Institute. Hm, naozaj zaujímavý spôsob dovolenkovania.

Ďalším zaujímavým číslom estrády bolo, keď Matovič vytiahol fotografiu bilbordu strany Sieť spred štyroch rokov. Na tom bilborde bol Beblavý spolu s predsedom Siete Radoslavom Procházkom, ktorý bol v rovnakej bielej košeli s vykasanými rukávmi, ako nosí dnes Truban: „Namiesto Procházku prichádza pán Truban. Rovnako košeľa, rovnako vyhrnuté rukávy, lebo to je napísané v manuáli, že vtedy to tak vyzerá, že vtedy ste blízko ľuďom, že vtedy vám ľudia viacej uveria.“ (Mimochodom, neviete, kde sa ten manuál dá kúpiť?)

Matovič tiež spomenul premiérske ambície pána Trubana: „Ak viem a chcem byť premiérom, tak viem, že budem musieť spájať ľudí, ktorí sú každý iný, a budem musieť byť nad vecou,“ uviedol a opäť zdôraznil, že ľudia zo Slušného Slovenska „podlo zaklamali“, lebo napísali, že Matovič odmietol námestie prenechať priamo organizátorom a hlavným osobnostiam Nežnej revolúcie. Potom rozvinul myšlienku, že neslušne klamať nie je slušné a ľudia, ktorí sú za slušné Slovensko, by sa takto správať nemali.

Následne sa pristavil pri Trubanovej rétorike o nových politikoch. „Ja sa pýtam, kto sú teda tí noví politici, ktorých ponúkate? Pán Miroslav Beblavý, vaše siamské dvojča vo vašej koalícii, je v politike 17 rokov a dnes je už v tretej strane.“ Spomenul tiež, že Beblavý „bol mlčiacim štátnym tajomníkom vtedy, keď SDKÚ brala invalidné dôchodky ľuďom, keď SDKÚ rozkrádala republiku cez kauzu Gorila finančnej skupiny Penta.“ Napriek tomu by bojovník proti rozkrádaniu Matovič s nimi do koalície išiel.

Potom spomenul podpredsedu PS Ivana Štefunka, ktorý za posledných 20 rokov vystriedal už štyri strany. „Toto sú tí noví politici, ktorých nám ponúkate, pán Truban, a my sme tí starí?“ pýta sa. Zdôraznil, že on, Matovič, hovorí pravdu, hovoril ju aj pred štyrmi rokmi o vtedajšom lídrovi strany Smer Procházkovi, obľúbencovi všetkých médií, ktoré sa vtedy Procházku veľmi zastávali. „A zrazu tí istí novinári robia kampaň Trubanovi a PS,“ vyčíta médiám Matovič ich zaujatosť.

„Ale PS a pán Truban majú stále šancu zaradiť spiatočku,“ nechal si pootvorené zadné dvierka Matovič. Podmienkou však podľa neho je, že začnú hovoriť pravdu, neútočiť, neklamať o tom, že sú novými politikmi. „Keď budete, pán Truban, klamať v takejto situácii, tak čo sa stane potom, keď pôjde o závažnejšie veci, o miliardy eur? Keď klamete v malom, budete klamať aj vo veľkom, pán Truban. Keď teraz hájite lož, budete hájiť lož aj potom. Ale potom sa pýtam: v čom ste iní? Lebo toto, čo robíte, je politika ,našich ľudí‘.“ Aj toto je vyjadrenie, ktoré by bolo dobré si pamätať.

Potom sa opäť vrátil k téme rezervácie „svätého priestoru“, ako nazval Námestie SNP, na čas osláv Nežnej revolúcie. „Dnes stačí si pozrieť, čo si o tom myslia ich fanúšikovia na facebooku. Skúste nájsť jeden jediný pozitívny komentár pod ich statusmi, kde do mňa útočia za tú rezerváciu námestia – nenájdete ho tam. Naložili im tam ľudia veľmi nepekne, ale spravodlivo.“

Matovič vyzval Trubana: „Ak sa teraz slepo postavíte na stranu ľudí, ktorí klamú, tak pán Truban, nebude z vás dobrý premiér a pánboh ochraňuj Slovensko, ak by ste mali pokračovať takýmto spôsobom.“ A zopakoval to ešte raz: „Pánboh ochraňuj Slovensko.“

Na záver svojho príhovoru však uviedol: „Ja nad vami palicu nelámem. Nebudem na vás útočiť. Keď ste dnes na tlačovke povedali, že mi chcete nastaviť zrkadlo, tak ja vám ho nastavujem. Prestaňte klamať, hájiť ľudí, ktorí klamú, a vždy sa zastávajte pravdy. Potom vám ľudia uveria, že ste nádejou. Potom možno ľudia zabudnú na to, že tí ľudia okolo vás sú desiatky rokov v politike.“

V časti vyhradenej pre novinárske otázky sa Matovič vyjadril aj k výroku exprezidenta Kisku, že ak voľby nedopadnú ako treba, tak radšej zorganizujú revolúciu. „To znamená, že nerešpektujeme výsledky demokratických volieb, pán Kiska?“ položil Matovič rečnícku otázku.

Vyjadril sa aj k šéfovi strany Spolu: „Pre mňa Beblavý nemôže byť etalónom morálky, keď bol vysokopostaveným členom SDKÚ a nepovedal jediné slovo voči kauze Gorila, keď tu Penta rozkradla Slovensko, keď uplácala politikov. A Beblavý? Ani jediné slovo. Nevystúpil z SDKÚ, lebo sa objavila Gorila. Nevystúpil zo Siete, keď sa zistilo, že Procházka načierno financuje svoju prezidentskú kampaň, a ako financuje kampaň strany Sieť. Jednoducho zohol hlavičku, lebo vtedy sa mu tá pravda nepáčila.“

Na otázku, či sa s Trubanom stretol, aby si vyjasnili veci, Matovič povedal: „Je mi ľúto, že pán Truban, ktorý vo svojich statusoch stále hovorí, že nechce komunikovať cez médiá, že si chce najprv veci dohodnúť, lebo to je tá nová politická kultúra, tak pán Truban mi nezavolal, ani včera, ani predvčerom.“ Nespomenul však, koľkokrát zavolal on Trubanovi, aby sa neprepieralo špinavé prádlo cez médiá.

Takto Matovič vidí zámery svojich potenciálnych koaličných partnerov: „Vnímam kroky strán PS a Za ľudí, že je to skôr o tom, že by chceli vytvoriť alternatívu so stranami Smer bez Fica a s novou stranou pána Druckera. A že toto je zrejme cieľom, utopiť všetkých ostatných, tie menšie politické strany.“

Podľa Matoviča sa chystá teraz to isté ako pred štyrmi rokmi s Procházkom. Ten vraj, až keď si na plese Spišiakov vypil, porozprával pravdu, že chce ísť so Smerom. Matovič sa obáva, že sa situácia zopakuje, že Sme rodina, KDH aj OĽaNO neprekročia päťpercentnú hranicu a slušno-progresívna pospolitosť pokrčí plecami, že veď nič iné sa nedalo robiť, len sa spojiť so Smerom.

Matovič potom vysvetlil, že to je celé o tom, že táto slušne-progresívna partička nepotrebuje v koalícii také krištáľovo čisté a nepodplatiteľné hnutie ako je OĽaNO: „V skutočnosti im nevyhovuje, aby také hnutie ako my, ktoré bojuje do kosti proti korupcii, ktoré nedovolí kradnúť a klamať nikomu vo vládnej koalícii, tak oni nás takýchto nepotrebujú vo vládnej koalícii. Im tam bude vyhovovať Smer alebo Druckerova strana, lebo to bude jedna rovnaká politika.“ Toto vyhlásenie si treba obzvlášť zapamätať, po voľbách nadobudne príchuť čili papričiek.

Čo dodať? Kto klame, ten aj kradne, hovorí staré príslovie. Matovič, odkedy prišiel do politiky, rozhlasuje, že je tam preto, aby sa nekradlo. Teraz obviňuje svojich potenciálnych koaličných partnerov z klamstva a dokonca naznačil, že budú rovnakí, a budú ťahať za jeden povraz s tými, ktorí boli uplynulé štyri roky každodenným terčom jeho plamennej kritiky za ich údajné kradnutie. Čo myslíte: pôjde s takýmito ľuďmi napokon do koalície?

O ďalších veselých príhodách a prekáračkách zo slovenského letného politického uhorkového sadu vás budeme radi priebežne informovať, lebo sú nielen zábavné, ale pre toho, kto sa nad nimi zamyslí, sú aj poučné.

Ivan Lehotský

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj