Vertikálna záhrada

Miesto Bratislava
Rok 2016
Autor Jasna Opavská
Úžitková plocha 30 m2

Zelená oáza, ktorá by pôsobila nevtieravo, vysoko esteticky a na údržbu nenáročne. Aj to je súčasť interiérového dizajnu, ktorú treba dôkladne premyslieť nielen horizontálne, ale aj vertikálne. Asi už tušíte o čom hovorím - o vertikálnych záhradách, zelených stenách, pripadne machových stenách.

Jasna Opavská

Zdroj: Jasna Opavská

Je to problematika relatívne komplexná, lebo spôsobov ako bikinky dostať na stenu je viac. Preto, keď po takom kúsku prírody vo svojom príbytku túžite aj vy, je vhodné dôkladne si preštudovať dostupnú literatúru, pripadne nechať realizáciu vertikálnej záhrady na odborníkov.

Jasna Opavská

Zdroj: Jasna Opavská

Technicky dobre vyriešená vertikálna je prakticky skoro samoudržiavateľná, pretože vyžaduje minimum starostlivosti a zásahov. Pre „lenivcov", ktorí nechcú mať so zeleňou žiadne starosti je vhodná aj machová stena.

Jasna Opavská

Zdroj: Jasna Opavská

Machová stena je vlastne veľký machový obraz, alebo keď chcete, tak aj plátno, ktoré však nezdobia akvarely, ale tzv. stabilizovaný mach. Mach sa stabilizuje tak, že všetka vlhkosť v ňom je nahradená konzervačným prostriedkom – tento prostriedok je šetrný k životnému prostrediu a biologicky odbúrateľný. Ak už raz mach absorbuje konzervačný prostriedok, zachová si svoj prirodzený vzhľad a farbu po dlhú dobu.

Jasna Opavská

Zdroj: Jasna Opavská

Nevýhodou machovej steny je že nie je "živá", teda neposkytuje všetky benefity, ktoré oproti nej poskytuje vertikálna záhrada. Živá vertikálna záhrada zvlhčuje vzduch, filtruje nečistoty, okysličuje a ionizuje priestor. Zeleň v obytnom priestore vhodne pôsobí na ľudskú psychiku, vytvára pocit útulnosti a pohody.

V našom projekte sme samozavlažovaciu vertikálnu záhradu umiestnili pri jedálenskom stole. Dominuje v priestore jedálne a obývačky. V prírodnom štýle a zemitej farebnosti sú navrhnuté aj ostatne zariaďovacie prvky tejto miestnosti.

Jasna Opavská

Zdroj: Jasna Opavská

Pohodlná sivohnedá sedačka, oživená farebnými vankúšikmi a zelena taburetka, poslúžia ako na oddych domácich, tak aj na uvítanie hostí. Obývačkový televízny nábytok a mini pracovný kút sú nahvrhnuté z prírodnej dubovej dyhy a striekanej mdf- dosky. Farebný celok dotvára koberec v rôznych odtieňoch zelenej.

Jasna Opavská

Zdroj: Jasna Opavská

Kuchyňa, hoci malá, je vyriešená tak, aby poskytla maximálnu praktickosť a pohodlie pri varení. Je typickou ukážkou dobre riešenej kuchyne v tvare písmena U.

Jasna Opavská

Zdroj: Jasna Opavská

Proces varenia plynule prebieha od vstavanej chladničky cez kuchynský drez, dlhú súvislú pracovnú plochu až po varnú dosku na tepelné spracovanie. Rúra a mikrovlnná rúra sú ergonomicky umiestnené vo výške očí.

Jasna Opavská

Zdroj: Jasna Opavská

Množstvo úložného priestoru je v uzavretých horných skrinkách. Dva rohy, ktoré možno nazvať aj achillovou pätou U-čkovej kuchyne, sú vyriešené viacstupňovým košovým systémom – ide o najlepšie riešenie pre využitie priestoru a zároveň ľahkú dostupnosť k všetkým predmetom v skrinke.

Jasna Opavská

Zdroj: Jasna Opavská

Systém nevyužíva samostatné otváranie dvierok, tie sú upevnené priamo na konštrukciu systému. Ako prvý sa spolu s dvierkami otvára menší drôtený kôš. Ten po odsunutí do boku vytvára priestor na vysunutie väčšieho koša. Po ich vysunutí máte priamy prístup ku kompletnému obsahu skrinky. Síce je to finančne náročnejšie riešenie, ale vstupné náklady sa vrátia v podobe úplne využitých rohov kuchyne a ľahkej dostupnosti ku uloženým veciam.

Rovnaká dubová ako je v obývačke, sa nachádza aj na niektorých kuchynských skrinkách. Vytvára príjemný prírodný akcent a vizuálne zjednocuje dva priestory.

Jasna Opavská

Zdroj: Jasna Opavská

Jasna Opavská

ZDROJ >>

Čo si o tom myslíte? Komentujte :)

Laser Game