Bratislava 21. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

Stanovisko Veroniky Remišovej ku kauze kompa a záverom vyšetrovania

Vyhlásenie polície, že v kauze kompa polícia nezistila žiadne nezrovnalosti, je vo vyšetrovaní politicky citlivých káuz na Slovensku už folklórom. Je ťažko uveriteľné, že nejaká, v tom čase schránková firma si dá vyrobiť dvesto tonovú kompu na prevoz áut cez rieku. Keď bola kompa hotová, po pár dňoch štát vypísal verejné obstarávanie na pätnásťročné prevádzkovanie kompy do Vojky na identickú kompu, ako si dala vyrobiť daná firma. Firma ponúkla najvyššiu možnú cenu a keďže súťažila sama, aj vyhrala.

Na snímke Veronika Remišová (OĽaNO-NOVA)Na snímke Veronika Remišová (OĽaNO-NOVA)

Smutným dodatkom už je len to, že predtým kompu prevádzkoval štátny podnik za 490.670 eur ročne, teraz nás prevádzka kompy v réžii novej firmy stojí okolo dvoch miliónov ročne. Tento obrovský rozdiel v cene prevádzky kompy sa ničím nedá zdôvodniť. Navyše, štátnu kompu, ktorá premávala na tejto trase, dal štátny podnik kompletne zrepasovať za takmer 200.000 eur pár mesiacov pred vyhlásením nového verejného obstarávania.

Minister životného prostredia L. Sólymos sľúbil, že vypíše čo najskôr nové verejné obstarávanie. Žiaľ, verejné obstarávanie doteraz nebolo vyhlásené. Takisto je nedôveryhodné, že ministerstvo životného prostredia uzatvorilo zmluvu na poradenstvo pri verejnom obstarávaní s firmou Process management, teda s tou istou firmou, ktorá robila verejné obstarávanie v kauze kompa. Nepovažujem za dobré riešenie, aby si štátny podnik Vodohospodárska výstavba opätovne zazmluvnil poradcu naverejné obstarávanie, ktorý riadil tender, ktorý pre štát a občanov dopadol podľa môjho názoru mimoriadne nevýhodne.

Záver vyšetrovania polície len potvrdzuje, že niektoré kauzy vždy skončia „v súlade so zákonom“. Takisto podávame podnet na Najvyšší kontrolný úrad a vyzývame ho, aby preveril súčasnú efektivitu prevádzky kompy vzhľadom na hodnotu za peniaze.

Veronika Remišová, poslankyňa NR SR.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.