Brusel 17. apríla 2017 (TASR/HSP/Foto: TASR/AP-Virginia Mayo)

Na zastavenie prístupových rokovaní Turecka do Európskej únie dnes vyzval líder Aliancie liberálov a demokratov za Európu (ALDE) v europarlamente Guy Verhofstadt. Odôvodnil to ústavnými zmenami schválenými v referende a kritikou plebiscitu zo strany Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) a Rady Európy

Na snímke Guy Verhofstadt

“Navrhnuté ústavné zmeny dávajú prezidentovi Erdoganovi nielen autoritatívne právomoci, ale tiež narúšajú demokratický systém v Turecku a referendum nesplnilo štandardy Rady Európy,” vyhlásil belgický europoslanec Verhofstadt.

Líder ALDE pripomenul, že turecká vláda bránila odporcom referenda a opozičným stranám vyjadriť svoj odmietavý postoj k navrhovaným ústavným zmenám. Poukázal na zistenia OBSE, ktorá tvrdí, že referendum sa neuskutočnilo v súlade s medzinárodnými štandardmi.

“Navyše, výsledok referenda bol veľmi tesný. Napríklad veľké turecké mestá hlasovali jasne proti zmene ústavy. Jediným logickým záverom zo strany EÚ by malo byť okamžité zastavenie prístupových rokovaní a prehodnotenie vzťahov medzi Tureckom a EÚ,” zhrnul belgický expremiér Verhofstadt.

Pozorovatelia OBSE dnes zverejnili v Ankare správu, v ktorej sa píše, že obe strany kampane nemali rovnaké príležitosti a voliči nemali nezávislé informácie o kľúčových aspektoch reformy. Z dôvodu platného výnimočného stavu boli navyše obmedzené základné slobody, ktoré sú nevyhnutné pre demokratický proces.

Pozorovatelia OBSE vytkli Ankare aj zastrašovanie odporcov zmien, zmenu pravidiel hlasovania krátko pred termínom a fakt, že referendová otázka nebola uvedená na hlasovacom lístku.

OBSE a Parlamentné zhromaždenie Rady Európy (PZRE) vyslali do Turecka 63 pozorovateľov z 26 štátov.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.