Brusel/Štrasburg 15. marca 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Jean-Francois Badias)

Na zastavenie prístupových rokovaní s Tureckom dnes Radu EÚ a Európsku komisiu (EK) vyzval Guy Verhofstadt, líder skupiny liberálov a demokratov (ALDE) v Európskom parlamente. Za tvrdý postup proti Ankare sa vyslovil aj slovenský europoslanec Branislav Škripek. Vyjadrenia tureckých politikov prirovnávajúce Holandsko k nacistom dnes tiež odsúdili čelní predstavitelia inštitúcií EÚ.

Na snímke Guy Verhofstadt

“Namiesto deklarácií by sme teraz mali zastaviť prístupové rokovania s Tureckom,” vyhlásil Verhofstadt na pôde europarlamentu v Štrasburgu. Jeho vyjadrenie je reakciou na vyhlásenia tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, ktorý po zákazoch vystúpení tureckých ministrov na politických zhromaždeniach v Nemecku a Holandsku hovoril o “nacistických praktikách”.

“Žiada (Erdogan, pozn. TASR) slobodu prejavu pre svojich ministrov v Európe, ale zároveň väzní kritizujúcich novinárov. Európa sa musí zjednotiť a zatlačiť na Erdogana, aby pustil na slobodu nemeckého novinára Deniza Yücela,” konštatoval šéf liberálov.

Turecký prezident podľa neho buduje autokratický štát, preto nemá právo obviňovať Holandsko z fašizmu.

Aj slovenský europoslanec Branislav Škripek považuje Erdoganove vyhlásenia za neprijateľné a žiada lídrov inštitúcií EÚ, aby “okamžite ukončili prístupové rokovania s Tureckom a zastavili predvstupové fondy, do ktorých EÚ prispeje v období rokov 2014-2020 sumou 4,5 miliardy eur”.

Predseda Európskej rady Donald Tusk a predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker dnes vyjadrili Holandsku solidaritu a odsúdili turecké vyhlásenia a prirovnávanie Holandska k nacistom a fašistom.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.